Kojení.cz

Kojení je právem dítěte i matky. Vážíme si každé maminky.

Dokumenty

AGENDA 17 – Výživa matek, kojenců a malých dětí

Prohlášením 150. výkonné rady je dvouletá zpráva EB150/23 pod titulem Komplexní realizační plán pro výživu matek, kojenců a malých dětí.

Výkonná rada s podporou NCD Alliance vítá zprávu generálního ředitele o pokroku při provádění plánu pro výživu matek, kojenců a malých dětí. Podpora zdraví a výživy matek a dětí je zásadní pro zajištění zdravé, prosperující společnosti. Země se však neubírají po cestě ke splnění cílů v oblasti dětské obezity, jejíž sazby se každých 10 let téměř zdvojnásobí.

I když bylo dosaženo určitého pokroku ve vytváření zdravého potravinového prostředí, přetrvávají mezery. Méně, než polovina všech členských států prosadila zavedení daně z nápojů slazených cukrem, omezení propagace a sponzorování náhražek mateřského mléka obsahujících volné cukry, nebo zavedení značení na přední straně obalu. Oportunistický marketing nezdravých komodit vzrostl během pandemie Covid-19. Členské státy musí podniknout rázná opatření k řešení komerčních problémů ovlivňujících zdraví a chránit obyvatelstvo před nebezpečnými propagačními strategiemi včetně digitálního marketingu.

Soulad s Mezinárodním kodexem marketingu náhražek mateřského mléka je nepřijatelně nízký, a proto vyzýváme členské státy, aby přijaly opatření na ochranu obyvatelstva před škodlivými účinky těchto výrobků porušováním kodexu. Kojení podporuje zdravý růst a vývoj dětí, chrání před nadváhou a obezitou, zubním kazem a nepřenosnými nemocemi souvisejících se stravou jako je rakovina v pozdějším věku, stejně jako ochranu matky před rakovinou prsu.

Vítáme doporučení vypracovat pokyny pro členské státy v oblasti regulace opatření zaměřená na omezení digitálního marketingu náhražek mateřského mléka, který podkopává zdraví kojenců a matek a naléhat na členské státy, aby toto rozhodnutí podpořily.

Vyzýváme členské státy, aby:

  • Chránily a podporovaly kojení jako účinnou a nákladově efektivní politiku, která chrání životy a posiluje zdraví dětí.
  • Chránily zdraví dětí a matek před komerčními zájmy přijetím opatření.
  • Přijmout a prosadit právní opatření k posílení implementace a monitorování dodržování Kodexu a strategie pro řešení digitálního marketingu (str. 8-15)

 

Zdroj: who.int