Kojení.cz

Kojení je právem dítěte i matky. Vážíme si každé maminky.

Dokumenty

COVID-19 není důvod pro oddělení matky a dítěte

Oddělení matky od dítěte nepodporuje Světová zdravotnická organizace (WHO), Akademie kojení  (ABM) ani Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Tyto organizace stojí v opozici proti pokynům AAP (Americen Academy of Pediatrics).

Světová zdravotnická organizace jasně říká, že infikované matky mohou zůstat ve stejné místnosti a kojit s řádnými hygienickými opatřeními, jako je nosit roušku při kojení a  umývat ruce před a po dotyku dítěte. 

Pokud je matka příliš nemocná na to, aby se mohla starat o svého novorozence, měla by být podporována, aby poskytla mateřské mléko jiným způsobem, dodává WHO. Tato rada se odráží v pokynech zveřejněných 3. dubna Italskou neonatologickou společností.

Dr. Melissa Bartick, MD, odborná asistentka medicíny na Harvardské lékařské fakultě a odbornice na kojení, 3. dubna uvedla:

„Neexistují dostatečné důkazy, které by podpořily jejich doporučení oddělit kojence od infikovaných matek při narození a dávat pouze odstříkané mateřské mléko.“ uvedla s odkazem na nové pokyny AAP. „Kojení je klíčovou strategií veřejného zdraví pro zdraví kojenců během této pandemie.“

American college of obstetricians and gynecologists (ACOG) odkazuje na směrnice CDC.  ACOG nedoporučuje rutinní testování COVID-19 u těhotných žen.

V současné době vědci z University of California v San Diegu v čele s prof. Lars Bode, Ph.D., ředitelem Infant Center of Research Excellence v současné době shromažďují vzorky mléka od infikovaných matek a vyvíjejí speciální test, který může  stanovit, kolik viru – pokud vůbec – je přítomno v mateřském mléce.

„Na základě všeho, co jsme dosud víme, si myslím, že šance, že virus je přenášen MM jsou pravděpodobně velmi malé,“ řekl Lars Bode, Ph.D., ředitel mateřského mléka – Infant Center of Research Excellence ve společnosti UC San Diego. „Ale chceme vyloučit, že tomu tak ve skutečnosti není.“

Časté dotazy: Kojení a COVID-19 pro zdravotnický personál (PDF ke stažení; WHO/Světová zdravotnická organizace)