Kojení.cz

Kojení je právem dítěte i matky. Vážíme si každé maminky.

Dokumenty

Mateřské mléko bude k dispozici pro každého novorozence díky nové technologii

Každý australský novorozenec by mohl brzy získat přístup k darovanému mateřskému mléku – bez ohledu na to, kde je – poté, co vědci využili způsob, jak přeměnit mléko na prášek, aniž by ztratilo své významné vlastnosti zachraňující život.

Cílem nové národní mléčné banky je skladovat 33 000 litrů sušeného mléka – což je dost,  téměř půl milionu dávek pro novorozence. Metoda se vyvíjela 3 roky. Tento proces umožnil sušení mléka vymrazováním, tzv. lyofilizací.

Takto zpracované MM, pokud je skladováno při pokojové teplotě a za sucha, může být odesláno do celého světa. Vědci a odborníci na laktaci tvrdí, že nová technologie znamená, že mléko může být skladováno i po několik let při pokojové teplotě, což umožňuje jeho skladování a podporu novorozenců, kteří jinak nemohou získat přístup k mateřskému  mléku. Nyní ženy dodají  mateřské mléko do nově vytvořené australské banky, která ho zpracuje na prášek. Odtud pak pakety obsahující pět dávek mohou být součástí národní nouzové rezervy a mohou být odesílány s pouzdrem čisté vody kamkoli v zemi – dokonce i do celého světa.

V současné době, pokud maminka není schopna produkovat dostatek mléka pro své dítě, buď využije  mléčnou banku nebo začne používat umělou výživu.

Ředitelka banky uvedla, že jakmile banka dosáhne kapacity, bude k ní mít přístup každý novorozenec, který potřebuje mateřské mléko.

Přísun mateřského mléka by mohl také pomoci těm novorozencům, jejichž životy jsou zasaženy přírodními katastrofami nebo v poslední době pandemií.

Zdroj: abc.net.au

Poznámka: V ČR v Hradci Králové v bance mateřského mléka jsou také schopni MM lyofilizovat. Cena za 1litr se pohybovala okolo 1000 Kč.  Bohužel o tuto metodu zpracovávající MM nebyl velký zájem.