Kojení.cz

Kojení je právem dítěte i matky. Vážíme si každé maminky.

Dokumenty

Sliny kojenců mohou reagovat s mateřským mlékem a modulovat jejich mikrobiom

Mateřské mléko je důležité pro vývoj zdravého dětského střevního mikrobiomu. Kombinace oligosacharidů nalezených v mateřském mléce se nenachází v žádné jiné jednotlivé potravině a je určena ke kultivaci zdravých bakterií ve střevech.

Kromě mateřského mléka jsou skutečně jedinou další tekutinou, kterou kojenec konzumuje, jeho vlastní sliny, ale o tom, jakou roli tyto sliny hrají při kultivaci správné mikroflóry, se zatím moc neví. Tým vědců z Austrálie nedávno studoval, jak mateřské mléko matky přímo interaguje se slinami jejího dítěte. Zjistili, že když se spojí sliny a mateřské mléko produkují specifické molekuly, které inhibují růst některých bakterií, ale podporují růst jiných.  Své výsledky zveřejnili v časopise PLoS ONE.

Ve slinách jsou vysoké hladiny hypoxantinu a xantinu, které jsou substráty pro protein zvaný xantinoxidáza (XO), který s nimi reaguje za vzniku peroxidu vodíku (H2O2). Peroxid vodíku je reaktivní forma kyslíku, která může zabíjet patogenní bakterie, ale umožnily růst komenzálům.

Celkově tento dokument ukázal, že sliny kojenců se mohou kombinovat s mateřským mlékem za vzniku fyziologicky relevantních koncentrací peroxidu vodíku. Peroxid vodíku může ve skutečnosti selektovat růst specifických bakterií v ústech a střevech a vést k rozvoji zdravého mikrobiomu. Je zajímavé, že pasterizované kravské mléko a kojenecká výživa neobsahovaly XO, enzym nezbytný k vytvoření peroxidu vodíku, což je další důvod, proč neexistuje žádná skutečná náhrada mateřského mléka.