Společné prohlášení výkonné ředitelky UNICEF Henrietty Fore a generálního ředitele WHO Dr. Tedrose Adhanoma Ghebreyesuse u příležitosti Světového týdne kojení
Na začátku letošního roku se vlády, dárci, občanská společnost a soukromý sektor spojily a zahájily akci Výživa pro růst . Rok akce je historickou příležitostí změnit způsob, jakým svět čelí globálnímu závazku odstranit podvýživu dětí. Kojení je pro realizaci tohoto závazku zásadní.
Zahájení kojení během první hodiny po porodu, následované exkluzivním kojením po dobu šesti měsíců a pokračujícím kojením po dobu až dvou let nebo déle nabízí účinnou obrannou linii proti všem formám podvýživy dětí, včetně neprospívání a obezity. Kojení také funguje jako první vakcína, která děti chrání před mnoha běžnými dětskými nemocemi.
Přestože v posledních čtyřech desetiletích došlo k pokroku v míře kojení-s celosvětovým nárůstem prevalence výlučného kojení o 50 %, pandemie COVID-19 zdůrazňuje křehkost těchto přínosů.
V mnoha zemích pandemie způsobila značné narušení služeb podpory kojení a současně zvyšuje riziko potravinové nejistoty a podvýživy. Několik zemí uvedlo, že výrobci kojenecké výživy tato rizika umocnili tím, že vyvolávají neopodstatněné obavy, že kojení může přenášet COVID-19 a uváděli na trh své výrobky jako bezpečnější alternativu kojení.
Letošní Světový týden kojení v rámci tématu „ Chraňte kojení: společná odpovědnost“ je časem k přehodnocení závazků přijatých na začátku tohoto roku upřednostněním prostředí příznivého pro kojení pro matky a kojence. To zahrnuje:
- Vlády, zdravotničtí pracovníci a průmysl plně zajišťují zajištění mezinárodního kodexu marketingu náhražek mateřského mléka – zavedeného za účelem ochrany matek před agresivními marketingovými praktikami v odvětví dětské výživy.
- Zajistit, aby zdravotničtí pracovníci měli zdroje a informace, které potřebují k účinné podpoře matek při kojení, a to i prostřednictvím globálního úsilí, jako je iniciativa Baby-friendly Hospital Initiative a pokyny týkající se poradenství při kojení .
- Zajistit, aby zaměstnavatelé poskytli ženám čas a prostor, který potřebují na kojení; včetně placené rodičovské dovolené s delší mateřskou dovolenou; bezpečná místa pro kojení na pracovišti; přístup k cenově dostupné a kvalitní péči o děti; a univerzální přídavky na děti a přiměřené mzdy.
Blíží se zářijový termín summitu OSN o potravinových systémech a v prosinci k summitu o výživě pro růst v Tokiu, vlády, dárci, občanská společnost a soukromý sektor mají příležitost investovat a zavázat se k řešení globální krize podvýživy – včetně ochrany, propagace a podpory kojení – prostřednictvím silnějších politik, programů a akcí.
Nyní není čas snížit naše ambice. Nyní je čas mířit vysoko. Zavázali jsme se, že rok akce Výživa pro růst bude úspěšný tím, že zajistíme, aby právo každého dítěte na výživné, bezpečné a dostupné jídlo a přiměřenou výživu bylo realizováno od začátku života, počínaje kojením.
Zdroj: www.who.int