Tisková zpráva – Těhotné a kojící ženy s COVID-19: skromný klinický výzkum
Těhotné a kojící ženy byly vyloučeny z klinických hodnocení léčiv k léčbě COVID-19, a proto neexistují žádné údaje o bezpečnosti, které by informovaly o klinických rozhodnutích. Mezi takové léky patří remdesivir podle nového článku v recenzovaném časopise Breastfeeding Medicine . Přečtěte si celý článek. Vzhledem k tomu, že těhotné a kojící ženy nejsou zahrnuty do klinických hodnocení, není známo, zda lék přechází do mateřského mléka a do krve dítěte.
Nedostatek takových údajů komplikuje rozhodnutí mezi tím, že se kojícím ženám dají potenciálně zachraňující léky a přeruší se kojení nebo riskovat jakékoli potenciální nepříznivé účinky tohoto léku na dítě, píše Alison Stuebe, MD, Lékařská fakulta University of North Carolina a prezident Akademie kojení medicíny.
Pozastavení kojení u matek infikovaných přípravkem COVID-19 by mohlo být škodlivé, protože kojenec postrádá kritické živiny v mateřském mléce. Protilátky získané od matky mohou dítě chránit před získáním COVID-19.
„Tento příběh ilustruje důsledky dlouhodobých politik vylučujících těhotné a kojící ženy z klinických hodnocení,“ říká Alison Stuebe. „Spíše než vyloučit těhotné a kojící ženy z výzkumu, musíme je chránit prostřednictvím výzkumu.“
Arthur I. Eidelman, MD, šéfredaktorka časopisu Breastfeeding Medicine, uvádí: „Těhotné a kojící ženy a jejich plody a děti nemohou být nadále administrativními sirotky ohledně nových výzkumů s léky a tato situace vyžaduje okamžitou nápravu.“
Víme, že remdesivir je podáván intravenózně. Je to relativně malá molekula, takže může přecházet do mléka, ale aby ovlivnila zdraví dítěte, musela by být absorbována ze zažívacího traktu ve své aktivní formě. Podle odborníka a farmakologa kojení Toma Hale by molekula byla nestabilní v žaludku a před perorální absorpcí by se snadno rozpadla, takže se podává pouze intravenózně. Je proto velmi nepravděpodobné, že by účinná látka dosáhla oběhu dítěte.
Podávání umělé výživy je spojeno s 3,6krát vyšší mírou hospitalizace kojenců při těžké pneumonii ve srovnání s výlučným kojením po dobu ≥4 měsíců. Matka s COVID-19, která přeruší kojení, aby se vyhnula teoretickému riziku vystavení svého dítěte remdesiviru, tak může ztrojnásobit riziko hospitalizace, pokud se její dítě nakazí virem.
Zdroj: eurekalert.org / New Rochelle, NY, 18. května 2020