Kojení.cz

Kojení je právem dítěte i matky. Vážíme si každé maminky.

Dokumenty

Varování před používáním domperidonu Motilia

Opět se objevují rady použít Motilium ke zvýšení produkce mléka. Už před časem jsme varovali, že je to neindikovaný postup.

SÚKL i FDA varují před používání domperidonu Motilia

Motilium-domperidon je někdy používán jako galaktogogum ke zvýšení množství mléka.Všeobecně platí, že galaktogoga by nikdy neměla nahrazovat hodnocení a laktační poradenství, které ovlivňují produkci mléka.  U většiny matek, kterým jsou poskytnuty instrukce o správné technice kojení a kojení na požádání, je nepravděpodobné, aby získaly mnohem větší užitek z domperidonu. 

Zlepšení postupů kojení je účinnější a bezpečnější, než použití domperidonu. Domperidon nemá oficiálně stanovenou dávku pro zvýšení nabídky mléka. Většina publikovaných studií používala domperidon v dávce 10 mg 3krát denně po dobu 4 až 10 dnů. Dávky vyšší než 30 mg denně mohou zvýšit riziko arytmií a náhlé srdeční úmrtí u pacientů užívajících domperidon. Matky s anamnézou srdeční arytmie by neměly dostávat domperidon vůbec.

Mezi mateřské vedlejší účinky domperidonu hlášené v galaktogogických studiích a případy hlášené FDA (Food and Drug Administration) patří sucho v ústech, bolest hlavy, závratě, nevolnost, křeče v břiše, průjem, malátnost, palpitace a dušnost. Některé z nich byly častější při dávkách vyšších než 30 mg denně. Abstinenční příznaky sestávající z nespavosti, úzkosti a tachykardie byly hlášeny u žen užívajících 80 mg domperidonu denně po dobu 8 měsíců jako galaktogogum.

Přečtěte si související článek na našem webu.

Informace o domperionu na webu sukl.cz.