Kojení.cz

Kojení je právem dítěte i matky. Vážíme si každé maminky.

Dokumenty

Výzva k akci. Aneb jak se velké obchodní společnosti staví k dodržování Kodexu?

V červnu 2020 vydala Světová zdravotnická organizace (WHO), UNICEF globální výzvu k akci všem společnostem, které globálně vyrábějí náhražky mateřského mléka (BMS), a byla zaslána přímo generálním ředitelům 21 společností. Vyzvala výrobce BMS, aby přijali silné a měřitelné závazky k uvedení svých marketingových politik a postupů do souladu s Mezinárodním kodexem marketingu náhražek mateřského mléka a následnými rezolucemi Světového zdravotnického shromáždění (dále jen Kodex).

Kodex byl přijat před 40 lety Světovým zdravotnickým shromážděním (WHA), složeným ze 194 národních vlád, jako minimální požadavek na ochranu a podporu vhodného krmení kojenců a malých dětí. Vzhledem k tomu, že společnosti měly 40 let na to, aby přijaly zásady a postupy v souladu s Kodexem v rámci svých globálních operací, ale neučinily tak, Výzva k akci vyzvala společnosti, aby se veřejně zavázaly k dosažení úplného souladu s Kodexem nejpozději do roku 2030, a do konce roku 2020 předloží jasný plán provádění, který podrobně stanoví, jak bude dosaženo souladu s Kodexem.

 

Souhrn odpovědí společnosti

Odpovědi předložilo 17 společností.

Pouze dvě společnosti, KraftHeinz a Meiji, se zavázaly prodávat své BMS v plném souladu s Kodexem. Závazek těchto dvou společností, které představují méně než 1 % globálního trhu BMS, je důležitým krokem vpřed, je však zapotřebí dalších podrobností o tom, jak plánují splnit svůj slib.

Ze šesti největších společností BMS, které představují 60 % globálního trhu, se Danone a Nestlé zavázaly provést určité úpravy svých zásad, aby se zabývaly vybranými aspekty Kodexu, přičemž stále nedosahují závazku sladit své marketingové politiky a postupy s Kodexem plně. Abbott, Feihe, FrieslandCampina a RB předložily odpovědi na výzvu k akci, které nepřijaly žádné závazky ke zlepšení jejich marketingových politik a postupů, které by je více přiblížily Kodexu. FrieslandCampina se však zavázala ke sdílení plánu, který nastíní kroky, které je ochotna přijmout v příštím desetiletí, stejně jako Ausnutria, Danone, Kraft Heinz, Meiji, Morinaga a Nestle.

Společnosti KraftHeinz a PepsiCo učinily první krok ke splnění Kodexu zveřejněním zásad, které stanoví jejich závazky v souvislosti s marketingem produktů BMS pro kojence ve věku 0-12 měsíců ve všech zemích. Ausnutria uvedla, že přijala politiku zahrnující vzorce pro kojence od narození do 12 měsíců věku, ale nezdá se, že by tuto politiku zveřejnila. Fonterra zveřejnila zásady týkající se těchto produktů a společnost Lactalis se zavázala, že tak učiní do konce roku 2021. Je zapotřebí další analýzy, aby se zjistilo, zda jsou politiky těchto společností plně v souladu s Kodexem. Zatímco kojení je třeba chránit i po prvním roce života, politiky a postupy týkající se období 0-12 měsíců jsou důležitým krokem k ochraně malých dětí po celém světě. 

Kromě společností Ausnutria a Lactalis se čtyři společnosti-Asahi, HiPP, H&H a Morinaga – zavázaly vyvinout nebo zveřejnit vůbec první politiku v oblasti marketingu BMS.

Čtyři společnosti na výzvu k akci nereagovaly: Yili Group, Mengniu, Progress JSC a Waja Nutritionals (Nutrilatt). Společnost Vinamilk předložila odpověď, ale nepřijala žádné závazky ke zlepšení svých marketingových politik a postupů.

Všechny reakce společnosti byly zkontrolovány a posouzeny signatáři výzvy k akci a iniciativou Access to Nutrition Initiative (ATNI), což je nezávislý monitorovací orgán, který hodnotí zásady, postupy a postupy výrobců potravin a nápojů týkající se řešení všech forem podvýživy. Jednotlivé reakce společnosti a hodnocení naleznete zde .  

Prohlášení signatářů naleznete zde .

 

Vysvětlení bodů v Kodexu

Kromě jednotlivých níže uvedených hodnocení by signatáři chtěli vyjasnit řadu otázek vznesených v odpovědích společností.

 

Kodex implementovaný do vnitrostátních předpisů

Mnoho společností se ve svých odpovědích na výzvu k akci zmiňuje dodržování místních zákonů a předpisů. V některých případech svůj závazek vůči Kodexu kvalifikovali tím, že jej podporují pouze „tak, jak je implementován ve vnitrostátních zákonech“. Chtěli bychom zdůraznit, že dodržování místních zákonů neznamená soulad s Kodexem. Zatímco většina zemí přijala některé právní předpisy k provedení Kodexu, většina vnitrostátních právních předpisů plně nezahrnuje všechna ustanovení Kodexu. Samotný Kodex objasňuje, že společnosti jsou odpovědné za dodržování Kodexu, i když jsou národní právní předpisy slabé nebo neexistují:Nezávisle na jakýchkoli dalších opatřeních přijatých k provádění tohoto Kodexu, výrobci a distributoři produktů spadajících do oblasti působnosti tohoto Kodexu by se měli považovat za odpovědné za… zajištění toho, že jejich chování na všech úrovních odpovídá [Kodexu] (článek 11.3)“.

 

Globální zdravotní politika

Mnohé z odpovědí uvádějí, že společnosti podporují celkový cíl Kodexu, ale poté identifikují určité prvky Kodexu, se kterými nesouhlasí. Globální zdravotní politika je stanovována mezinárodními organizacemi, jako je WHO, působící na základě mandátu Světového zdravotnického shromáždění. Kodex a následná příslušná usnesení byla přijata Světovým zdravotnickým shromážděním a jsou opatřena v podstatě všemi národními vládami. 

Jednotlivé společnosti si nemohou jednoduše vybrat, které prvky globální zdravotní politiky chtějí dodržovat a které budou ignorovat. 

 

Práva žen na výběr

Některé reakce společností naznačují, že Kodex nějakým způsobem zasahuje do práv žen zvolit si, jak nakrmit své děti. To není pravda. Kodex nijak neomezuje výběr. Kodex neomezuje přístup k náhradám mateřského mléka pro rodiny, které je potřebují nebo chtějí používat. Rovněž neomezuje přístup k objektivním informacím o možnostech krmení. Kodex však omezuje druhy informací, které mohou výrobci a distributoři náhražek mateřského mléka šířit, protože informace od těchto společností budou pravděpodobně zkresleny obchodními zájmy a mají často propagační povahu.

 

Zdravotnické profesní vzdělávání

Několik společností zdůraznilo, že jejich aktivní vzdělávání zdravotnických pracovníků je životně důležité pro zdraví dětí. Je důležité objasnit, že Kodex nebrání výrobcům náhražek mateřského mléka ve sdílení věcných a vědeckých informací o jejich výrobcích. Úkolem výrobců BMS však není poskytovat všeobecné vzdělání v oblasti výživy kojenců a malých dětí. Tyto společnosti mají jasný obchodní zájem na propagaci svých produktů, a proto nelze obecné informace o krmení považovat za nezaujaté.

Vzdělávání zdravotnických pracovníků v oblasti výživy kojenců a malých dětí musí zajišťovat vlády, lékařské školy, publikace s recenzemi a nevládní organizace, nikoli výrobci prodávající výrobky. Takovým společnostem je zakázáno sponzorovat schůzky zdravotnických odborníků z důvodu střetu zájmů, který to vytváří. Stejně tak nesmí z důvodu střetu zájmů darovat zdravotnickým pracovníkům dary nebo služby, včetně vzdělávacích služeb.

 

Mléka pro děti ve věku 12-35 měsíců

Většina odpovědí společnosti se týká pouze produktů uváděných na trh pro kojence, které implicitně nebo výslovně vylučují mléčné výrobky pro děti ve věku 12–35 měsíců od jakýchkoli omezení marketingu. V roce 2016 zveřejnila Světová zdravotnická organizace pokyny, které mají vyjasnit, že Kodex v rámci své působnosti zahrnuje veškerá mléka, která jsou specificky uváděna na trh pro děti do věku 3 let (včetně pokračovacích a batolecích mlék) . Jak je popsáno v informační poznámce WHO, toto objasnění bylo založeno na dlouhodobém doporučení WHO pro pokračování kojení po dobu nejméně 2 let a na uznání, že umělá  mléka příjem mateřského mléka nahrazují. Světové zdravotnické shromáždění uvítalo tyto pokyny a vyzvalo výrobce a distributory těchto mlék, aby se jimi řídili (rezoluce WHA 69,9, informace o Kodexu v češtině).