Kojení.cz

Kojení je právem dítěte i matky. Vážíme si každé maminky.

Novinky

Americká akademie pediatrů vydává po deseti letech nové doporučení

Poprvé po 10 ti letech aktualizovala Americká akademie pediatrů (AAP) své pokyny týkající se kojení. V novém prohlášení organizace nadále doporučuje výlučné kojení do 6 měsíců věku (nezměněno od jejich pokynů z roku 2012), ale nově podporuje pokračování v kojení po dobu 2 let nebo déle, „jak si matka a dítě vzájemně přejí“.

AAP také uznává, že k tomu je potřeba větší sociální a pracovní podpora – a že pediatři mohou hrát klíčovou roli při prosazování lepších politik pro kojící rodiče.

Předchozí pokyny naznačovaly, že kojení by mělo pokračovat po dobu jednoho roku nebo déle. Nová doporučení pro delší kojení jsou v souladu s doporučeními Americké akademie rodinných lékařů a Kanadské pediatrické společnosti a tento posun přichází v důsledku nedávných důkazů, které ukazují více přínosů delšího kojení nejen pro dítě, ale i pro matku.

AAP považuje kojení za imperativ veřejného zdraví a také za problém spravedlnosti,“ řekl Lawrence Noble, MD, FAAP, FABM, IBCLC, spoluautor prohlášení o politice a technické zprávy, která podrobně popisuje důkazy, které podporují krmení mateřským mlékem.  „Pediatři a další zdravotníci mohou matkám pomoci splnit zamýšlené cíle kojení a poskytnout péči, která je inkluzivní, spravedlivá a kulturně citlivá.“

Výhody kojení delšího než 2 roky

„Mateřské mléko je vše, co dítě potřebuje během prvních šesti měsíců života,“ říká Dr. Meek v prohlášení. „Mateřské mléko je jedinečné svými živinami a ochrannými účinky a je opravdu pozoruhodné, když se podíváte na to, co dělá pro vyvíjející se imunitní systém dítěte.“

Ale i ve druhém roce života dítěte data ukazují, že mateřské mléko je i nadále hlavním zdrojem makroživin a imunologických faktorů, které napomáhají imunitnímu vývoji batolat. 

Děti, které byly kojeny, mívají obecně méně nemocí, včetně nižšího výskytu ušních infekcí, těžkých průjmů, onemocnění dolních cest dýchacích, syndromu náhlého úmrtí (SIDS), zánětlivého onemocnění střev (IBD), dětské leukémie, cukrovky, obezity, astmatu a atopická dermatitida. Jakékoli míra kojení po dobu 2 měsíců může snížit riziko SIDS na polovinu.

Studie také ukazují, že kojení po jednom roce má velké výhody i pro matky, pokud jde o snížení rizika cukrovky 2. typu, vysokého krevního tlaku, rakoviny prsu a rakoviny vaječníků. 

V lékařské komunitě se často vyskytuje tendence podporovat kojení až do prvních narozenin dítěte s tím, že není důvod v kojení pokračovat. Nový výzkum dokazuje opak. Je jasné, že je potřeba více podpory, aby se podpořila míra kojení do 6. měsíce – a mnohem dál. To začíná pediatry, kterým AAP navrhuje, aby s rodiči vedli „ rozhovory“ o výhodách kojení, a zároveň uznávají, že výlučné kojení není vždy možné pro každou dvojici rodiče/dítě. 

 

AAP doporučuje:

  • Výlučné kojení prvních 6 měsíců. Po 6 měsících pokračujte v kojení spolu se zaváděním pevné stravy.
  • Nemocnice a porodní centra by měly zavést postupy porodní péče, aby se zlepšilo zahájení kojení, jeho trvání a exkluzivita.
  • Uvědomujeme si, že dlouhodobé kojení nabízí trvalé výhody i po 1. roce až do 2 let.
  • Dostatečná podpora pro matky, které se rozhodnou kojit po prvním roce od svých poskytovatelů zdravotní péče, a také ochrana před překážkami na pracovišti.
  • Politiky, které chrání kojení, jako je placená dovolená a pojistné krytí podpory laktace, jsou zásadní pro podporu trvalého kojení ve všech rodinách.
  • Uvědomujeme si, že většina mateřských stavů, léků a očkování je slučitelná s kojením. AAP nasměruje pediatry do databáze LactMed pro více informací.
  • Pomáhat rodičům, kteří porodili předčasně narozené a jiné zranitelné dítě, zajistit plnou zásobu mléka ve spolupráci s nemocničním personálem, aby se usnadnilo časné a časté odsávání mléka. Pasterizované mateřské mléko se doporučuje pro kojence s velmi nízkou porodní hmotností, kdy není k dispozici vlastní mateřské mléko nebo jako jeho doplněk.
  • Matky by měly být informovány o významných rizicích kouření a pasivního kouření pro kojence.
  • Není známo, že by sdílení až jednoho alkoholického nápoje denně (umírněná konzumace alkoholu) bylo pro kojence škodlivé.
  • Pokud jste v současné době těhotná a vedete rozhovory s budoucími pediatry, zeptejte se jich, jak podporují kojící rodiče. Mají mezi zaměstnanci laktační poradkyni, která pomáhá řešit problémy s kojením?
  • Pokud jste právě těhotná a vybíráte si porodnici, zeptejte se na podporu laktace. Jak brzy po porodu vás navštíví laktační poradkyně? Nabízejí další opatření na podporu matky a dítěte, jako je kontakt kůže na kůži a rooming? Budou odkládat zavedení umělé výživy, aby usnadnili kojení?
  • Obraťte se na svou pojišťovnu a zjistěte, zda váš pojistný plán zahrnuje podporu laktace a dodávky odsávačky mateřského mléka. V některých plánech mohou být pokryty i zásoby, jako jsou mrazicí sáčky pro skladování mateřského mléka.
  • Zeptejte se, zda vaše pracoviště nabízí placenou rodičovskou dovolenou, vzdálené nebo flexibilní pracovní příležitosti nebo vyhrazený prostor pro kojení.
  • V jakékoli fázi své cesty se virtuálně nebo osobně spojte s certifikovanou laktační poradkyní nebo skupinou na podporu kojení, na kterou se můžete v případě potřeby obrátit se žádostí o další podporu.

AAP nadále zdůrazňuje, že kojení by mělo být vždy vzájemně výhodné pro matku i dítě. Pokud to nefunguje jednomu, zkrátka to nefunguje.

Zdroj: www.aap.org