Baby Backwash-mléčný zpětný proplach
Když kojenec saje, část jeho slin se vtáhne zpět do bradavky a může putovat do mléčných kanálků. Vědci se domnívají, že zpětné proplachování kojenců by mohlo informovat mléčnou žlázu o zdraví kojence. Nová studie experimentálně infikovala myší mláďata, která se také proplachovala při sání, střevním virem a zjistila, že mláďata tento virus přenesla během kojení do mléčné žlázy své matky, což vedlo ke zvýšení koncentrace protilátek v mléce.
Zvýšení imunitních faktorů v mléce po infekci mléčné žlázy by mohlo být vyvinutou reakcí na ochranu mléčné žlázy, na ochranu dítěte nebo na ochranu mléčné žlázy i dítěte.
Výzkumníci zabývající se mateřským mlékem již dlouho předpokládají, že kojené děti mají jiný, přímější způsob, jak sdělit matkám svůj zdravotní stav, které se nazývá baby backwash-zpětné proplachování. Při sání z prsu se nasává mléko z kanálků do úst a zároveň dochází k opačnému toku MM a slin z úst dítěte přes bradavku a do mlékovodů [1-3]. Vědci se domnívají, že pokud tento mléčný zpětný výplach – nazývaný retrográdní průtok mléčnými kanálky – obsahuje informace, které signalizují onemocnění, mohlo by to spustit lokální reakci v mléčné žláze ke zvýšení produkce imunitních faktorů.
Bylo zjištěno, že imunitní faktory v MM od zdravých matek se zvyšují v době onemocnění kojenců, což podporuje myšlenku, že kojenci mohou sdělovat svůj zdravotní stav receptorům mléčné žlázy. Tyto studie se však zastavily na tom, že jako zdroj komunikace vyčlenily zpětný proplach dítěte.
Dva experimenty na myších ukázaly, že sliny jsou cestou přenosu střevních virů, ale jsou také dosud nejjasnějším důkazem toho, že patogeny se během kojení vrací z úst kojenců do mléčné žlázy jejich matky a že výsledná lokalizovaná infekce v mléčné žláze spouští imunitní odpověď v MM. Možná ještě neuvěřitelnější je, že tato imunitní reakce byla rychlejší, než když byla matka infikována, a mléčné protilátky byly odvozeny od matky prostřednictvím enteromamární osy.
Milkgenomics, 2022