Kojení.cz

Kojení je právem dítěte i matky. Vážíme si každé maminky.

DokumentyNovinkyZajímavosti

Dětské výživy jsou drahé, Brusel na ně zakázal slevy

Přinášíme Vám odkaz na zajímavý článek Dětské výživy jsou drahé, Brusel na ně zakázal slevy – budete přesměrováni na zdroj www.novinky.cz.

 

WHO kodex se týká i mlék pokračovacích, lahví a dudlíků viz brožura WHO kodex http://www.kojeni.cz/zdravotnikum/kodex/

 

Stručná citace z kodexu:

Pokračovací formule
Kodex se týká nejen počátečních ale i pokračovacích mlék. Pokud je pokračující formule propagována či jinak prezentována jako vhodná, s i bez úpravy, pro částečné či úplné nahrazení mateřského mléka, je součástí kodexu. Kromě toho, pokud je pokračující formule prezentována způsobem, který vede k jejímu vnímání či používání jako částečné či úplné nahrazení mateřského mléka, pak takovýto výrobek spadá pod rámec kodexu.

WHO již v roce 1986 a znovu 2013 potvrdila názor, že pokračovací formule není třeba a je nevhodná, pokud se používá jako náhražka mateřského mléka u dětí starších 6 měsíců. Současné složení vedlo k vyššímu příjmu bílkovin a nižšímu příjmu esenciálních mastných kyselin, železa, zinku a vitaminů B než jak doporučuje WHO pro adekvátní růst a vývoj kojenců a malých dětí (příloha č. 3).

Vláda ČR v roce 2015 schválila nižší – 10% sazbu DPH na umělou výživu. Na to však reagovali výrobci umělé výživy zvýšením cen. Už ekonomové před přijetím snížení DPH na dětskou výživu varovali, že to k žádným úsporám nepovede.