Kojení.cz

Kojení je právem dítěte i matky. Vážíme si každé maminky.

Novinky

Doporučení k prevenci rakoviny

Doporučení pro prevenci rakoviny vycházejí z nejnovější zprávy expertů a ze závěrů nezávislého panelu odborníků – představují soubor možností zdravého životního stylu, které mohou společně výrazně ovlivnit pravděpodobnost, že se u lidí vyvine rakovina a další nepřenosné nemoci během jejich života.

Kromě podpory zdravého růstu kojenců a ochrany dětí před nadváhou a obezitou je prokázáno, že kojení také snižuje riziko rakoviny prsu u matek.

Jedním z doporučení prevence rakoviny pro matky je kojit, protože kojení je dobré pro matku i dítě.

Existují pádné důkazy, že kojení chrání matku před rakovinou prsu a podporuje zdravý růst kojence.

Kojení chrání matku před rakovinou prsu a děti před nadváhou a obezitou, a tedy před těmi rakovinami, jejichž příčinou je přibírání na váze, nadváha a obezita.

Toto doporučení je v souladu s velkým množstvím důkazů podporujících roli kojení při podpoře dalších aspektů zdraví v průběhu života.

 

Další zdravotní přínosy kojení

Kojení přináší dítěti krátkodobé i dlouhodobé výhody – kojení chrání vývoj nezralého imunitního systému a chrání před infekcemi v kojeneckém věku.

Výhody pokračují v dětství a dospělosti s nižším rizikem astmatu a diabetu 2. typu. U dětí kojení snižuje riziko nadváhy nebo obezity.

Nadměrný tělesný tuk má tendenci se promítat až do dospělosti a může zvýšit riziko mnoha druhů rakoviny. Matky, které kojí, mají nižší riziko cukrovky 2. typu.

 

Globální cíle

Panel odborníků podporuje doporučení Světové zdravotnické organizace, která doporučuje kojit výlučně 6 měsíců a poté až 2 roky nebo déle spolu s vhodnou doplňkovou výživou.

Na začátku života je nejlepší mateřské mléko. Výhody pro matku i dítě jsou tím větší, čím delší je kumulativní doba kojení.
– Závěr odborného panelu projektu Continuous Update

Naše doporučení fungují společně jako celkový způsob zdravého života k prevenci rakoviny.

 

Zdroj: wcrf.org