Kojení.cz

Kojení je právem dítěte i matky. Vážíme si každé maminky.

Novinky

Je bezpečné používat elektronické cigarety při kojení?

Během kojení je bezpečnější používat elektronické cigarety než kouřit konvenční cigarety. Páry elektronických cigaret mají mnohem méně toxinů a na mnohem nižších úrovních než tabák.

V oblasti veřejného zdraví se však přestává říkat, že elektronická cigareta je stoprocentně bezpečná. Je to částečně proto, že dlouhodobé účinky vapingu ještě nejsou známy.

Přesto není nutné přestat kojit, protože mateřské mléko je dokonalým jídlem pro dítě a poskytuje vše, co dítě potřebuje ke svému vývoji a prospívání. Mateřské mléko chrání dítě před infekcemi a má dokonalou rovnováhu živin, přináší zdravotní výhody i v dospělosti.

Jako preventivní opatření se doporučuje kouřit po nakojení dítěte. Je tak méně pravděpodobné, že mléko bude přímo ovlivněno nikotinem v e-cigaretě. Je také bezpečnější kouřit e-cigaretu venku. Ačkoli se vydechuje jen malé množství nikotinu a dalších toxinů, nevíme dost o dlouhodobém účinku pasivního vapování na kojence.

 

Elektronická cigareta může ovlivnit kvalitu mateřského mléka

E-cigarety obvykle obsahují kapalnou směs látek určených k aromatizaci, nikotinu, vody, propylenglykolu a glycerinu. Propylenglykol se používá v potravinách k udržení jejich vlhkosti a jako nosič léků v inhalátorech. Glycerin je mírně sladká zvlhčující přísada do potravin.

Při kouření e-cigarety se kapalina natáhne do komory. Tím se kapalina zahřeje a promění se v páru, která se vdechne. Nikotinu jde přímo do plic a rychle se vstřebává do krve.

Již víme, že nikotin a další toxiny z tabákového kouře přecházejí do mateřského mléka. Totéž se může stát, pokud se kouří elektronická cigareta.

Množství nikotinu v elektronické cigaretě lze zkontrolovat podle seznamu složek. Vláda omezuje hladiny nikotinu v e-kapalinách na maximální sílu 20 mg/ml. Hledejte typ, který má značku CE, abyste věřili tomu, co říká štítek.

Nikotin působí na cévy a snižuje hladinu prolaktinu, hormonu, který je zodpovědný za produkci mléka.  Rovněž se předpokládá, že díky prolaktinu se budete cítit více mateřsky, takže vám mohou uniknout emocionální účinky tohoto hormonu stimulujícího tvorbu mléka.