Kojení snižuje riziko dětské obezity až o 25 %

Marketingové kampaně tvrdí, že umělá kojenecká výživa je pro kojence stejně dobrá jako kojení, což je zavádějící. Podle velké studie zahrnující 16 zemí může kojení snížit riziko dětské obezity až o 25%.

Experti ze Světové zdravotnické organizace (World Health Organisation – WHO), kteří vedli výzkum v Evropě, volají po větší pomoci a podpoře matek při kojení. Zároveň chtějí nastavit omezení marketingu náhrad mateřského mléka – formulí, které vedou matky k závěru, že kojení není nutně lepší.

U nekojených dětí bylo o 22% větší riziko obezity a děti, které byly kojeny kratší dobu než 6 měsíců měly toto riziko vyšší o 12% než děti kojené 6 měsíců. Ochrana dětí, které byly po dobu 6 měsíců výlučně kojeny – bez formulí nebo příkrmů – byla ještě o 25% vyšší.

Výzkum WHO, který byl představen na Evropském kongresu o obezitě v Glasgow a publikován v časopise Obesity facts, říká, že existuje mnoho důvodů, proč kojení chrání děti před obezitou. Výlučné kojení oddaluje konzumaci pevného jídla, které může mít vysokou energetickou hodnotu. Existují také důkazy, že děti krmené formulí mají vyšší hladiny inzulinu v krvi, což může stimulovat ukládání tuků.

Zdroj: BOSELEY, S., 2019. Breastfeeding reduces child obesity risk by up to 25%