Kojení.cz

Kojení je právem dítěte i matky. Vážíme si každé maminky.

Novinky

Lecitin a kojení

Správná technika kojení a kojení podle chuti dítěte je prevencí ucpaných kanálků. Neexistují žádné vědecké důkazy o bezpečnosti a účinnosti suplementace vysokými dávkami lecitinu u kojících matek nebo dětí, protože teorie zahuštěného mléka jako příčiny ucpaných kanálků je zastaralá.  

Lecitin je směs tuků – cholinu, cholinesterů, mastných kyselin, glycerolu, glykolipidů, triglyceridů, kyseliny fosforečné a fosfolipidů, jako je fosfatidylcholin, které jsou normálními složkami mateřského mléka. Lecitin se nachází se v mnoha potravinách, včetně sójových bobů a vaječných žloutků.
 O lecitinu se říká, že pomáhá předcházet ucpání kanálků, když ho matka užívá jako doplněk stravy a jako přísadu do MM u předčasně narozených dětí, kterým se MM podává sondou, aby se zabránilo ztrátě tuku. Říká se, že snižuje hustotu MM a tím i tendenci k houstnutí mléka v mléčných kanálcích. Myšlenka zahuštěného mléka jako příčiny ucpaných kanálků však upadla v nemilost, protože se lecitin rozloží v žaludku a střevech dlouho předtím, než by se vstřebal (Thomas Halle z  Hale’s Medications and Mothers‘ Milk)

 Těhotenství a kojení

Lecitin se běžně konzumuje v potravinách. Není dostatek spolehlivých informací, zda je bezpečné užívat lecitin ve větším množství jako lék v těhotenství nebo při kojení.  Neexistují žádné vědecky podložené klinické studie o bezpečnosti a účinnosti suplementace vysokými dávkami lecitinu u kojících matek nebo dětí. 
Lecitin může způsobit alergické reakce u lidí s alergií na vejce nebo sóju.  
Ve stravě je lecitin hlavním zdrojem cholinu, živiny podobné vitaminům B. Lecitin se přeměňuje na acetylcholin, látku přenášející nervové vzruchy.

Neexistují žádné vědecky podložené klinické studie o bezpečnosti a účinnosti suplementace vysokými dávkami lecitinu u kojících matek nebo dětí.