Kojení.cz

Kojení je právem dítěte i matky. Vážíme si každé maminky.

NovinkyZajímavosti

Máme málo zdravotních sester

V roce 2015 jich dostudovalo méně než nových lékařů. Dovedeme si představit důsledky za 5-10 let?

Nedostatek sester se projevuje už teď. V některých nemocnicích dochází právě kvůli nedostatku sester k zavírání lůžkových oddělení. V současné době jich máme 80 000. Svým průměrem 8 zdravotních sester na 1000 obyvatel kulháme za průměrem zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj, který dosahuje čísla 9,6. Již teď nám do něj chybí 16 000 sester.

Změna vzdělávání

Do roku 2004 stačilo sestrám ukončit studium maturitou. Dnes však sestry s maturitou mohou pracovat pouze pod dohledem jako zdravotní asistentky. Dohlížet na jejich práci mají sestry, které své vzdělání rozšíří 3letým vysokoškolským bakalářským studiem. Takže po odchodu starších sester, jimž se samostatnost ponechala, budou bez dohledu moci pracovat pouze sestry bakalářky.

Není tedy divu, že o zdravotní školy s maturitou klesá zájem. V současnosti do nich chodí až o dvě třetiny méně studentek.

I po absolvování bakalářského studia, kdy většina sester studuje při zaměstnání, zůstávají na svém předchozím místě, ale bohužel i platu. V roce 2014 ukončilo bakalářské studium jen 1030 sester.

Argumenty, že nárůst informací vyžaduje vysokoškolské vzdělání každé sestry, neobstojí.

Nereálnými požadavky na jejich vzdělání dochází jen k destabilizaci celého systému. A za lepším platem odchází pracovat do Německa, Rakouska a jinam.

 

Zdroj: MF Dnes 9.1. 2016