Kojení.cz

Kojení je právem dítěte i matky. Vážíme si každé maminky.

Novinky

Marihuana a kojení

Osm nejnovějších faktů o marihuaně a kojení

  1. Nízké hladiny psychoaktivní složky tetrahydrokanabinolu (THC) je možné předat svému dítěti prostřednictvím mateřského mléka. Studie zveřejněná v časopise Obstetrics and Gynecologyzkoumala vzorky mateřského mléka od 8 anonymních testovaných osob, které pravidelně užívaly konopí.  Děti ve věku 3-5 měsíců, které byly výhradně kojeny, podle studie, přijaly odhadem 2,5 % mateřské dávky THC.
  2. THC se dostává do mateřského mléka přes krevní cévy v prsu do mléčné žlázy, a právě touto cestou mohou chemikálie nebo léky v krvi skončit v mateřském mléce
  3. Tělo ukládá marihuanu do tukových buněk a tělo využívá tuk k tvorbě mateřského mléka. 
  4. Snižuje hladiny prolaktinu a oxytocinu a negativně ovlivňuje proces tvorby MM.
  5. Výzkumníci varují novopečené/kojící rodiče před kouřením marihuany během kojení, protože THC může ovlivnit vývoj mozku během tohoto kritického období neurobehaviorálního vývoje kojence.
  6. Nízká hladina THC se může nacházet v mateřském mléce až šest dní po kouření marihuany nebo po požití nějaké potraviny s konopím. Ve studii zveřejněné v srpnu v časopise Pediatricsvědci analyzovali koncentrace THC a dalších sloučenin v mateřském mléce 50 žen, které uvedly, že užívaly marihuanu. Děti byly ve věku od novorozenců až po batolata starší 12 měsíců. Po analýze vzorků mléka vědci zjistili, že THC bylo detekovatelné ve 34, neboli 63 % z 54 vzorků. S ohledem na faktory, jako je frekvence kojení, množství přijímaného mléka a další proměnné, vědci odhadli, že hypotetické 3měsíční dítě o hmotnosti 6,1 kilogramů by požilo asi 0,040 nanogramů THC na mililitr mléka. Výzkumníci uvedli, že je možné, že i nízké hladiny v MM mohou mít vliv na neurovývoj dítěte.
  7. Výzkumníci říkají, že je třeba udělat ještě více práce, pokud jde o zjištění, zda se THC v mateřském mléce převádí na THC v krvi dítěte, což může mít dopad na jejich zdraví. 
  8. Americká akademie pediatrů a Americká akademie porodníků a gynekologů doporučují lékařům, aby kojícím rodičům radili, aby se zdrželi všech konopných produktů, pokud chtějí kojit. Ačkoli výzkum bude pokračovat v dalším informování kojících rodičů, na tomto doporučení si v současnosti stojí AAP a ACOG Recommendations on Marijuana Use During Pregnancy and Lactation

ZÁVĚR

V tuto chvíli odborné společnosti ACOG i AAP nedoporučují užívání marihuany během laktace.

 Právní úprava v ČR, platná od rok 2010

Držení pěti a méně kusů rostlin konopí bude chápáno jako malé množství a bude pouhým přestupkem, nikoliv trestným činem.

Stejně tak je pouhým přestupkem držení méně než 20 cigaret marihuany nebo méně než 15 g marihuany. Nejde samozřejmě o legalizaci ani o zrovnoprávnění marihuany s alkoholem, nový zákon však znamená cestu k rozumnější a efektivnější protidrogové politice.