Kojení.cz

Kojení je právem dítěte i matky. Vážíme si každé maminky.

Novinky

Můžeme použít šalvěj ke snížení laktace?

Často se setkáváme s radou pít velmi koncentrované šalvějové nálevy ke snížení nebo dokonce zastavení laktace.

Podle farmakologických údajů se nezdá vhodné používat šalvěj ke snížení laktace a farmakologické poznatky naznačují, že to není indikováno.
Zde jsou některé zdroje k tomuto tématu.

Hale, Léky a mateřské mléko

Ve vydání Thomas W Hale’s Medications and Mothers‘ Milk je šalvěj uvedena jako L4 („Žádné údaje – možná nebezpečná“) a část o kojení uvádí: „Vzhledem k vysušujícím vlastnostem a dětské přecitlivělosti k anticholinergikům by šalvěj měla být u kojících matek používána s opatrností.“
Šalvěj byla ve vydání z roku 2008 v tabulce rostlin kontraindikovaných při kojení.

E-lactancia

Šalvěj byla použita (bez vědeckých důkazů) ke snížení produkce mléka (Eglash 2014, Amir 2011). Dosud nebyly nalezeny žádné údaje o jeho vylučování do mléka.
Měly by být vybrány rostliny s nízkým obsahem thujonu a kafru. Během kojení se nedoporučuje konzumace éterických olejů.
Pro kulinářské účely nepředstavuje šalvěj žádné zdravotní riziko, pokud se konzumuje jako aromatické koření v obvyklých dávkách.
Lactmed

List šalvěje lékařské ( Salvia officinalis ) obsahuje třísloviny (salviatannin), silice (včetně alfa-thujonu, beta-thujonu, 1,8 cineolu a kafru), flavony, fenolové kyseliny, fenylpropanoidní glykosidy, triterpenoidy a diterpeny. Šalvěj španělská ( Salvia lavandulaefolia ) je příbuzný druh s podobnými složkami, i když obsah thujonu je nižší. Šalvěj údajně snižuje laktaci a používala se jako pomoc při odstavu nebo nadbytku mléka. Žádná vědecká studie však nedokázala vyhodnotit vliv šalvěje na laktaci. Neexistují žádné údaje o bezpečnosti šalvěje u kojících matek nebo kojenců. Objevuje se nevolnost, zvracení, bolesti břicha, závratě, neklid a sípání. Thujon i kafr jsou ve velkých dávkách neurotoxické.