Kojení.cz

Kojení je právem dítěte i matky. Vážíme si každé maminky.

Novinky

Nedonošené děti měly svátek

Světový den předčasně narozených dětí se každoročně slaví 17. listopadu s cílem zvýšit povědomí o předčasných porodech, předčasně narozených dětech a jejich rodinách po celém světě. Každý rok se předčasně narodí přibližně 15 milionů dětí, což představuje asi jedno z 10 všech dětí narozených na celém světě. Symbolem Světového dne předčasně narozených dětí je ponožková šňůra. Malý pár fialových ponožek – orámovaných devíti ponožkami v plné velikosti – symbolizuje: Jedno z deseti dětí se narodí předčasně.

Letošní celosvětové motto Světového dne předčasně narozených dětí zní „Nulové oddělení – jednejte hned! Udržujte rodiče a děti narozené předčasně pohromadě.“

 

 „Nulová separace – jednejte hned! Udržujte rodiče a děti narozené předčasně pohromadě.“

 

V ČR se narodí ročně 8 500 nedonošených dětí, tj. dětí které se narodí před ukončeným 37. týdnem těhotenství. Zdraví i vývoji nedonošených dětí prospívá kojení a krmení mateřských mlékem vlastní matky, zapojení a trvalý pobyt rodičů s dítětem v nemocnici. Časná exprese mateřského mléka zahájena v prvních hodinách po porodu podporuje dřívější tvorbu mateřského mléka (< 0,014).  Také časné přímé kojení a přítomnost matky na JIP 24 hodin denně je spojen s častějším krmením mateřským mlékem.

Aby se zvýšil počet dětí, které jsou krmeny vlastním mlékem matky nebo přímo kojeny, měly by prostory neonatálních jednotek intenzivní péče usnadňovat nepřetržitou přítomnost matky a soukromí pro dvojici matka-dítě včetně otce. Čeští tatínkové budou mít od roku 2022 nárok na 14denní otcovskou dovolenou.

Snad se dočkají i české nedonošené děti, aby byly více krmeny mateřským mlékem a kojeny včetně trvalé kangaroo péče (klokánkování), která prospívá kojení, vývoji mozku i pohodě rodičů. Tradiční otevřené JIP redukují přítomnost matek a zapojení do péče nedostatkem sdíleného ubytování. Cílem kampaně Národní strategie výživy kojenců a malých dětí (ČR) je zvýšit povědomí o výhodách „nulové separace“ předčasně narozených a nemocných dětí a jejich rodičů.  Tato kampaň chce podpořit přístup, který umožňuje péči zaměřenou na rodinu, kdykoli a kdekoli je to možné, dokonce i v době pandemie.

„Matce a dítěti by mělo být umožněno zůstat spolu, ve dne i v noci, a měly by mít možnost skin to skin kontaktu, včetně kangaroo péče, zejména bezprostředně po porodu a během zavádění kojení, ať už ony nebo jejich děti mají podezření nebo potvrzenou infekci virem Covid-19“.

Světová zdravotnická organizace uvádí: „Matce a dítěti by mělo být umožněno zůstat spolu, ve dne i v noci, a měly by mít možnost skin to skin kontaktu, včetně kangaroo péče, zejména bezprostředně po porodu a během zavádění kojení, ať už ony nebo jejich děti mají podezření nebo potvrzenou infekci virem Covid-19“.

Každé narozené dítě musí dostat ten nejlepší start do života.

Odborné setkání/WORKSHOP věnovaný optimalizaci péče o nedonošené děti se uskuteční 4. února 2022 v Praze. Více informací naleznete na našem webu.