Kojení.cz

Kojení je právem dítěte i matky. Vážíme si každé maminky.

Novinky

Bezdůvodné omezování kojení

Množí se nepravdivé a odborně nepodložené informace, že prevencí obezity v kojeneckém věku je omezovaní počtu kojení. Tato frekvence kojení se neshoduje s doporučeními ani osvětovými materiály – kojit dle chuti (WHO,LALI).

Kojení dle poptávky splňuje jak výživové, tak emoční požadavky dětí.

 

Optimální kojení, jak ho doporučují hlavní zdravotnické organizace, přispívá k normálnímu růstu a zlepšuje zdraví dětí a dospělých. Politika a výzkum, zaměřené na zlepšení podílů výlučně kojených dětí a délky kojení, zejména u populací ohrožených rizikem obezity, jsou nezbytnou součástí komplexní národní strategie prevence obezity.

Ochranný účinek kojení před obezitou si lze vysvětlit behavoriálními mechanizmy jako metabolické programování, rozdíly v příjmu makroživin. Je dobře zdokumentováno, že děti, krmené formulí, konzumují větší objemy, více bílkovin a přibývají na váze rychleji než děti kojené, přičemž váhu navíc u dětí krmených formulí představují hlavně tukové tkáně. Děti kojené získávají proporcionálně více svalové hmoty.

Multinárodní studie výlučně kojených dětí, kterou provedla Světová zdravotnická organizace (WHO,2006) potvrzuje, že 50tý percentil BMI u výlučně kojených dětí je v 6 -7 měsíci věku a i po něm nižší.

Z těchto údajů vyplývá, že na epidemii obezity dětí se může podílet krmení formulí či nevýlučné kojení. Odhadované riziko dětské obezity v důsledku krmení dětí formulí je 15-20%.

Komise pro kojení v řadě zemí včetně Komise pro kojení v ČR doporučuje kojení jako primární strategii v prevenci nadváhy a obezity a udržení zdravé hmotnosti v celém průběhu života.

 

  • Výlučné kojení 6 měsíců a s příkrmem 2 roky i déle stále platí
  • Kojit bez omezování délky a frekvence
  • Příkrm zavádět po ukončeném 6 měsíci (180 dní)
  • Neomezovat kontakt s potenciálními potravinovými alergeny či potravinami v době těhotenství a v době zavádění příkrmu

 

Interpretace výživových doporučení ke stažení PDF.

 

MUDr. A. Mydlilová
Národní laktační centrum –Laktační liga
Česká akademie kojení
Komise pro kojení