Kojení.cz

Kojení je právem dítěte i matky. Vážíme si každé maminky.

Novinky

Opět byliny a kojení

Opět byliny a kojení

Galaktagoga jsou potraviny, byliny nebo léky, o kterých se předpokládá, že podporují nebo zvyšují produkci mateřského mléka. Používání galaktagog během laktace je stále běžné navzdory omezeným důkazům o účinnosti a bezpečnosti a neexistují žádná definitivní odborná doporučení pro použití v klinické praxi.

Jedním z nejčastějších důvodů předčasného ukončení kojení je vnímaný nízký nebo nedostatečný přísun mléka. Tento problém by měl být řízený poskytováním poradenství a podpory při kojení.

Důkazy o bezpečnosti a účinnosti rostlinných a potravinářských produktů uváděných na trh jako galaktagoga jsou nekonzistentní s možnými vedlejšími účinky na matku a dítě. Odborné společností, jako je Academy of Breastfeeding Medicine, nedoporučují použití žádných specifických galaktagogů během laktace ( Brodribb W. ABM Clinical Protocol #9: Use of Galactogogues in Initiating or Augmenting Maternal Milk Production, Second Revision 2018. Breastfeeding Medicine. 2018;13(5):307-14. pmid:29902083.

Podpora kojení by měla začít posouzením, zda je nabídka mléka skutečná nebo domnělá, a poté zajistit další negalaktogogické strategie před zvažováním podání galaktagog.

Vyjádření ohledně bylin viz zde:

https://www.kojeni.cz/dokumenty/vyjadreni-k-uzivani-bylin-pri-kojeni/>