Kojení.cz

Kojení je právem dítěte i matky. Vážíme si každé maminky.

NovinkyZajímavosti

Otcové půjdou na mateřskou

Až sedm dní placeného volna navíc získají v příštím roce otcové nově narozených dětí. Nárok na takzvanou otcovskou budou mít až do šesti týdnů po tom, co jejich potomek spatří světlo světa. Vyplývá to z novely zákona o nemocenském pojištění, který poslala do připomínkového řízení ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD).

Výše nové sociální dávky bude stejná jako u mateřské dovolené – to znamená 70% denního vyměřovacího základu. Ten se stanovuje na základě mzdy a jeho maximální výše může dosáhnout 2485 korun. Účelem otcovské je především posílit vazbu mezi otcem, matkou dítěte a dítětem.

Na “mateřskou dovolenou” bude mít otec nárok i v případě, že bude dítě samo nebo se svou matkou umístěné v nemocnici. I v těchto pro rodinu složitých situacích je žádoucí posilovat rodinné vztahy. Volno si paradoxně bude moci vzít pouze biologický otec dítěte nebo ten, který je za něj označený, nikoliv muž, který s čerstvou matkou žije. Dávka přitom není podmíněná pobytem ve stejné domácnosti, v návrhu je pouze vágní situace, že otec “o dítě pečuje”.

Oproti tomu výhodu budou mít “bigamisté”. Pokud se jim totiž po uplynutí šesti týdnů od porodu narodí další dítě od jiné ženy, může si vzít opět volno. Nárok na dovolenou budou mít i pěstouni po převzetí dítěte do péče, a to u dětí mladších sedmi let.

Ministerstvo předpokládá, že celkové výdaje na novou dávku nemocenského dosáhnou pro stát 630 milionů až 800 milionů korun ročně.

 

Zdroj: http://www.tyden.cz/rubriky/domaci/otcove-pujdou-na-materskou-marksova-navrhla-podrobnosti_364469.html