Tisková zpráva – Světový týden kojení 2019
Cílem letošního Světového týdne kojení 2019 je zaměřit podporu kojení na oba rodiče – posílit a umožnit kojení.
Posílení je proces, který vyžaduje nezaujaté informace o kojení založené na důkazech a umožnit kojení vytvořením prostředí, v němž mohou matky úspěšně kojit.
Světový týden kojení 1.-7. srpna 2019
Národní týden kojení 16.-23. září 2019
Kojení je doménou matky, a když ji podporují otcové, partneři, rodiny, pracoviště a komunity, kojení se zlepšuje. Všichni můžeme tento proces podpořit, protože kojení je týmová práce.
Abychom umožnili kojení, musíme ho chránit a podporovat. Všichni musíme udělat vše, co je v našich silách, abych podpořil ženy, které chtějí kojit kdykoli a kdekoli.
Světový týden kojení
Světový týden kojení se slaví každý rok od 1. do 7. srpna, aby podpořil kojení a zlepšil zdraví dětí a matek po celém světě. Připomíná Deklaraci Innocenti podepsanou v srpnu 1990 tvůrci politik, WHO, UNICEF a dalšími organizacemi za účelem ochrany, propagace a podpory kojení. Letos WHO spolupracuje s UNICEF a partnery na podpoře důležitých opatření vhodných pro rodinu, která umožňují kojení, aby se podpořila sdílená odpovědnost za péči o jejich dítě. Matky také potřebují společnost a místa přátelská k rodičům a ke kojení, aby ochránily a podporovaly jejich schopnost pokračovat v kojení.
Národní týden kojení
Česká republika slaví tento týden od roku 1996 a letošní Národní týden kojení se koná ve dnech 16.-23. září 2019. V tomto týdnu proběhne několik akcí, tisková a odborná konference a po celé ČR je opět vyhlášená Akce řetěz, do které se zapojují jednotlivci i organizace s cílem upozornit veřejnost na důležitost kojení. Malý počet českých dětí je kojeno v 6 měsících, jak doporučuje Světová zdravotnická organizace. Přestože je míra zahájení kojení vysoká, 95% českých žen kojí při propuštění z porodnice, do 6 týdne ukončí kojení 17% dětí, ve věku 3 měsíců je to dalších 17,5% dětí a do 6 měsíce dalších 22,3%. Takže do 6 měsíce přestalo v roce 2017 kojit 56,8% žen. Nikdy nebylo kojeno 5,2 % dětí. Například V Irsku až 46% matek nikdy nekojilo, ve Francii to bylo téměř 34% matek.
Proč je kojení důležité
Výlučné kojení je nejlepší způsob, jak dát svému dítěti skvělý začátek do života. Polovina epizod průjmů a 1/3 respiračních infekcí jsou způsobeny neadekvátními praktikami kojení. Dlouhodobý účinek kojení je spojen s 25 % redukcí nadváhy a obezity a s 35% redukcí diabetu 2. typu.
Okolo 20 000 úmrtí na rakovinu prsu by se zabránilo každý rok zlepšením počtu kojených dětí. Navzdory důkazům, že kojení zabrání ročně 823 000 úmrtí dětí pod 5 let věku a je přínosné pro zdraví žen a cenné pro národní ekonomiku a ekologii, celosvětově pouze 4 z 10 žen zahájí kojení během jedné hodiny po porodu a kojí výlučně (0-6 měsíců). To má zásadní škodlivé účinky na zdraví a vývoj novorozenců, kojenců a malých dětí. Nedostatečná pozornost věnovaná politikám a programům, které pomáhají ženám odstranit bariéry pro úspěšné kojení a nedodržování výživových praktik kojenců a malých děti jsou další významnou bariérou.
WHO a jiné mezinárodní organizace doporučují výlučné kojení začínající zahájením kojení do jedné hodiny po narození dokud dítě není 6 měsíců staré. Poté by se měly přidávat doplňkové potraviny a pokračovat v kojení až 2 roky nebo déle. Cílem je, aby do roku 2025 bylo výlučně kojeno 50% dětí.
Akční plán pro kojení 2019-2021 v ČR stanoví prioritní oblasti, které je třeba v příštích letech řešit s cílem chránit a podporovat kojení a umožnit českým maminkám více kojit, protože české maminky kojí výlučně méně a kratší dobu než je doporučeno (výlučné kojení 50% v 6 měsících do roku 2025). Výhody kojení se plně realizují prostřednictvím výlučného kojení a dlouhodobého kojení.
Kontaktní osoba
- MUDr. Anna Mydlilová, Národní laktační centrum/Laktační liga, Thomayerova nemocnice, Praha 4
- Email: anna.mydlilova@ftn.cz
- Telefon: 261 082 424 / 261 082 485
Tisková zpráva ke stažení (PDF)
Odkazy
10 kroků po revizi WHO UNICEF 2018 | Ten steps to successful breastfeeding (revised 2018)
Mezinárodní kodex marketingu náhrad mateřského mléka – WHO kodex
Infografika Doporučení Kojení 2025
Infografika kojení (na webu WHO)
BOSELEY, S., 2019. Breastfeeding reduces child obesity risk by up to 25%, WHO finds [online]. The Guardian [cit. 12.6.2019]. ISSN 0261-3077
Světový týden kojení 2019 – oficiální informace na webu worldbreastfeedingweek.org (en) | Infografika
World Breastfeeding Week 2019 na webu WHO (en)
Kojení: Všechno, co potřebujete vědět
Kresby dětí k Akci řetěz v rámci oslav Národnímu týdne kojení
Děkujeme autorům krásných obrázků.