Kojení.cz

Kojení je právem dítěte i matky. Vážíme si každé maminky.

Novinky

Program časného propuštění nedonošených dětí (EDP)

V nemocnici Drammen, Vestre Viken Hospital Trust v Norsku byl vyvinut program časného propuštění, program digitální domácí péče pro předčasně narozené děti (DigiHoPP). 

Nemocniční péče je financována z veřejného zdravotního pojištění a je pro všechny občany bezplatná. Žádná soukromá péče JIP není dostupná a rodiče mají během těhotenství a porodu rozsáhlé dávky sociálního zabezpečení financované z veřejných zdrojů. Pokud je dítě hospitalizováno, mají oba rodiče obecně nárok na volno v práci s plnou mzdou. Proto je přítomnost rodičů během hospitalizace na NICU vysoká. Rodiče mají neomezený přístup ke svému dítěti v kteroukoli hodinu a péče „skin-to-skin“ je zavedenou praxí, kdykoli jsou rodiče přítomni. Jednotka má samostatné pokoje pro jednu rodinu, přístup k mateřskému mléku dárců a má specializované poradce pro kojení. Zaměstnanci povzbuzují matky, aby od prvního dne poskytovaly vlastní mléko, a vedou je k tomu.

EDP umožňuje fyziologicky stabilním nedonošeným dětem, aby byly propuštěny domů i s krmením sondou a postupně dosáhly plného orálního krmení.  Programy obvykle nabízejí následnou kontrolu specializovaným personálem, dokud již není potřeba výživová sonda a přírůstek hmotnosti je adekvátní. S EDP se rodiny mohou přizpůsobit péči o své předčasně narozené dítě v přirozeném domácím prostředí a ve svém společenském a každodenním životě.

Neonatální výsledky EDP zahrnují kratší dobu pobytu v nemocnici, nižší riziko infekce, adekvátní růst, který je podobný jako u hospitalizovaných dětí a žádné opětovné přijetí kvůli problémům souvisejícím s krmením sondou. 

EDP se tak ukázala jako bezpečná a spokojenost rodičů s těmito programy byla vysoká. Navíc delší trvání kojení bylo spojeno s EDP. 

Existují různé modely EDP. Některé nabízejí domácí návštěvy se specializovanými, vyškolenými sestrami JIP a jiné nabízejí konzultace na JIP nebo na ambulanci. Existují i ​​jejich kombinace.

V posledních letech byla jako nový model EDP vyvinuta telehomecare s telefonickými nebo video konzultacemi.  Některé publikované jednotlivé studie ukázaly, že videokonzultace byly rodiči dobře přijímány a pomohly jim získat důvěru ve schopnost pečovat o své dítě doma.  Rodiče navíc uvedli, že digitální sledování pokrývá jejich potřebu podpory a kontaktu se zdravotnickým personálem na NICU. 

Vážení dětí

Je důležité znát názory rodičů. Rodiče uvedli, že používání váhy a testovacího vážení jako motivačního motivu v procesu kojení je velmi důležité (20 %) nebo velmi důležité (22 %).  Možnost vážit si dítě doma byla považována za důležitou pro celkový pocit bezpečí rodičů (79 %). Provádění pravidelného netto vážení bylo považováno za důležité pro rodiče (74 %), kteří se cítili bezpečně při hodnocení růstu dítěte.

Následná videokonzultace je životaschopnou zdravotnickou službou pro předčasně narozené děti, růst kojenců je dostatečný, míra kojení je zachována a rodiče se cítí bezpečně a spokojeně.

Videokonzultace představují účinný prostředek budoucích výzev, protože lékařsky stabilním předčasně narozeným dětem by mohla být poskytována kvalitní péči v přirozeném domácím prostředí.

Observational study showed that using video consultations was a viable way of delivering an early discharge programme for preterm infants

Acta Paediatrica, 2024