Kojení.cz

Kojení je právem dítěte i matky. Vážíme si každé maminky.

Novinky

Rekultivace kojení

Složení mateřského mléka je fascinující téma, ale v současné době to pro kojence není prioritou veřejného zdraví.  Nejlepší způsob, jak dosáhnout zdravého kojeneckého mikrobiomu v populaci, je podpora kojení, nikoli přidávání složek mateřského mléka do výživy. I když je možné do formule přidávat různé přísady, tato formule nebude nikdy odpovídat mateřskému mléku. Žádná společnost nemůže poskytnout vlastní živé buňky matky, její jedinečné protilátky a rozdíly mezi předním a zadním tučným mlékem během kojení.  A nic nemůže nahradit samotný akt kojení.

I kdyby bylo možné vytvořit dokonalou kojeneckou výživu, která by napodobovala mateřské mléko, nemělo by to žádný dopad na zdraví matek, pokud jde o snížení rizika diabetu, kardiovaskulárních onemocnění, rakoviny prsu a vaječníků.

Z hlediska veřejného zdraví má větší přínos podpora kojení, a ne cíl vytvoření vylepšené kojenecké výživy. Dopad kojení na zdraví matek na veřejné zdraví je ve skutečnosti větší než dopad pediatrický, pokud jde o zachráněné životy i dolary za zdravotní péči.

Americká vláda zařadila podporu kojení do programů boje s obezitou a dalšími nepřenosnými nemocemi, zejména s rakovinou prsu.

 

Vláda by měla věnovat více prostředků na aktivity, které pomohou zvýšit míru kojení a zlepšit tak zdraví populace

Sociologové a ekonomové nedávno začali studovat kojení jako výsledek společenských a politických procesů, jak v sociálním státě, tak ve veřejném zdraví. Podle studie, která srovnávala 18 ekonomicky nejvyspělejších zemí OECD, se iniciace kojení pohybuje od 44 do 99 %. Nerovná podpora v rámci systému zdravotní péče vysvětluje tyto rozdíly.

Země, které mají více BFH nemocnic, více žen v parlamentu, méně císařských řezů, více příležitostí pracovat na částečný úvazek, vyšší mateřský příspěvek vykazují lepší iniciaci kojení.

Zdroj: internationalbreastfeedingjournal.biomedcentral.com

 

Kojte své dítě, jak jen můžete

Americký institut pro výzkum rakoviny zahrnul kojení do svých deseti doporučení, jak předcházet vzniku onkologického onemocnění. Jejich vzkaz matkám zní: „Kojte své dítě, jak jen můžete!“