Kojení.cz

Kojení je právem dítěte i matky. Vážíme si každé maminky.

Novinky

Rovnoprávnost žen za 116 let

Téměř sto let po získání volebního práva pro ženy by poměr v politice měl být přeci jen vyváženější. Postavení žen ve společnosti stále ovlivňují stereotypy a předsudky. A nejde jen o politiku. Hrají roli i na trhu práce a ve chvíli, kdy ženy chtějí podnikat.

Američany okouzlila svým projevem na Zlatých glóbech moderátorka Oprah Winfrey, která ve své řeči povzbuzovala ženy, aby veřejně mluvily o mužském násilí a obsazovaly řídící posty. Málokterý lídr dnes dovede lidi spojovat a netolerance a nesnášenlivost se jen prohlubuje. Ozývají se hlasy, že politické vůdcovství pro 21. století by mělo vypadat jinak, a právě ženy jsou těmi, kterým nové pojetí lépe sedne. Spolupracují, hledají řešení bez potřeby získat vliv a moc a hlavním cílem je vyřešení problémů. Podle jedné dobrovolnické organizace VSO budou při současném tempu ženy rovnoprávně zastoupeny v parlamentech do roku 2065 a polovinu světových lídrů budou tvořit až v roce 2134!

V ČR ve Sněmovně sedí 22 % poslankyň, současná vláda má 4 ministryně z 15 možných, žádná žena se nedostala mezi kandidáty v nedávné prezidentské volbě. V členských základnách českých politických stran je od 25 do 52 % žen. Lepší situace je v menších obcích, kde ženy jsou starostkami, protože muži většinou míří výš.

Proč je důležité, aby ženy obsadily v politice více míst? Právě tam se rozhoduje o kvalitě našich životů, řeší se potřebná témata, určují se pravidla hry. A ženy chybí. Potřebujeme vzor. Když bude běžné, že ženy zastávají vysoké posty, budou si ženy dávat vyšší cíle.

Ženy jsou lépe vybaveny na dráhu lídra, přesto je společnost jako vůdkyně nevnímá. Studie v Journal of Political Science prokázala, že ženy jsou efektivnějšími zákonodárci, většina jejich zákonů byla přijata a jejich navrhovatelky jim dokázaly jim získat větší pozornost. Úsilí uspět je stálo 2x tolik úsilí než muže.

To, že péče o děti a domácnost je i v roce 2020 stále doménou žen, je další odpovědí na otázku, proč se ženy politicky neangažují.