Kojení.cz

Kojení je právem dítěte i matky. Vážíme si každé maminky.

Novinky

Sedm faktů o mateřské depresi

O depresi a jiných poruchách nálady je nyní známo více než kdy dříve. Zde je několik základních faktů, které by nastávající maminky, čerstvé maminky a milující přátelé a rodina měli vědět o mateřské depresi. Víte, že 1 ze 7 maminek a 1 z 10 tatínků trpí poporodní depresí ?V ze 7 maminek a 1 z 10 tatínků trpí poporodní depresí

 

  1. Mateřská deprese nemá časovou osuNejvíce slyšíme o poporodní depresi, která se objevuje v prvních týdnech a měsících po narození dítěte. Ale deprese se může objevit během těhotenství, brzy v poporodním období a poté, co je dítě starší. Každá matka, která vykazuje známky deprese, by měla vyhledat pomoc a neměla by čekat, až uvidí, zda se „z toho dostane“.

    2. Deprese není to, co smutek

    Protože se označení „deprese“ tak volně používá k označení každodenních pocitů smutku nebo nedostatku energie, lidé mohou být zmateni a očekávat, že matky, které jsou v depresi, musí každý den plakat. Pokud si nejste jisti, co to znamená být v depresi, je důležité nahlédnout do níže uvedených zdrojů.

    3. Mateřská deprese není volba nebo něco, na co ženy mohou být „dost silné“

    Poruchy duševního zdraví tak dlouho nesly stigma, protože byly tak špatně chápány těmi, kteří neměli žádnou osobní zkušenost, ze které by mohli čerpat. Protože existují lidé, kteří píšou o tom, že své problémy s duševním zdravím „porazili“ sami. Nevěřte tomu a nečekejte, až získáte pomoc pro sebe.

    4. Mateřská deprese může potkat kohokoli, ale pravděpodobněji se objeví u žen s depresí v anamnéze.

    Pokud máte v anamnéze deprese nebo jiné poruchy duševního zdraví, je důležité mít plán nebo zakročit dříve, pokud se začnete znepokojovat. Mít problémy dříve v životě nemusí vždy znamenat, že se během těhotenství nebo po něm bude stav opakovat, ale riziko je dostatečně vysoké na to, abyste mohla rychle získat pomoc, pokud budete potřebovat. Řekněte to svému lékaři, informujte se a vytvořte plán.

    5. Depresivní matky nemusí žádat o pomoc

    Deprese je tak oslabující, že ti, kteří trpí nejvíce, mají nejmenší šanci hledat pomoc pro sebe. Pokud máte obavy o ženu, nevzdávejte se, pokud bude vaše nabídka pomoci zamítnuta. Pomocí níže uvedených zdrojů získáte lepší informace a strategie na podporu maminek, které ještě nevidí, že jim může pomoci cokoliv.

    6. Léčba vyžaduje čas a může vyžadovat mnoho úsilí

    Každý člověk je biologicky jedinečný. Neexistuje žádný lék, léčba, terapie nebo zkušenost, která by depresi zapínala nebo vypínala. Buďte připraveni, že zotavení může vyžadovat čas a několik různých strategií. Každá osoba, která prochází tímto procesem, potřebuje podporu od lidí, kteří jsou dobře informovaní a připraveni zajistit, aby se žena pomoci nevzdávala.

    7. Pomoc maminkám s depresí může mít obrovský dopad na životy dětí

    Není pochyb o tom, že mateřská deprese může mít dopad na kojence a malé děti.  Pomoc rodinám v těchto situacích není jednoduchá, ale správná podpora může změnit životy dětí.

    Je důležité promluvit si s kvalifikovanou osobou, pokud máte strach o sebe nebo někoho jiného, ​​kdo by mohl mít depresi. Začněte se svým poskytovatelem zdravotní péče, kvalifikovaným terapeutem nebo komunitní linkou pomoci.  Když získáte ten správný druh podpory, bude vám lépe.

O depresi a jiných poruchách nálady je nyní známo více než kdy dříve. 

Užiteční odkazy:

https://www.postpartum.net/

https://www.cdc.gov/reproductivehealth/features/maternal-depression/index.html

Edinburské skóre – dotazník, který pomůže posoudit poporodní deprese