Kojení.cz

Kojení je právem dítěte i matky. Vážíme si každé maminky.

Novinky

Šest tipů pro kojení u prvorodiček

Obhájci kojení například často tvrdí, že kojení je „ nejpřirozenější věc na světě “. Tato fráze opomíjí skutečnost, že pro novopečené matky je kojení novým chováním, na které si, stejně jako na všechny nové způsoby chování, potřebují trochu zvyknout. Náznaky toho, jak náročné je kojení, jsou uvedeny v různých průzkumech kojení, kdy 1 z 5 matek, která začala kojit, přestala kojit pouhé 2 týdnu po porodu. Rozhodující je, že 86 % matek, které přestaly kojit v prvních dvou týdnech, uvedlo, že by rády kojily déle.

Existuje propast mezi záměrem kojit a realitou.

  • Téměř všechny matky prvorodičky-92 % mělo alespoň jeden problém s kojením tři dny po porodu
  • Více než 50 % matek mělo problémy při kojení-bolest nebo obavy, že mají nedostatek mléka.

Jiná italská studie 2020 prokázala, že 62 % matek prvorodiček mělo pozitivní zkušenost s kojením, ačkoli potíže s kojením uvedlo 80 % matek. Matky, které během kojení zažily strach, smutek, hněv nebo obavy, vykazovaly významně vyšší míru krmení jen umělým mlékem 3 měsíce po porodu než ty, které to nezažily.

85 % matek uvedlo, že jejich zkušenost s kojením byla jiná, než očekávaly, přičemž tento rozpor přičítaly výskytu obtíží při kojení a složitosti samotného kojení (50 %), bolest při kojení (8 %), závislost na dítěti (6 %) a selhání kojení (11 %). Celkem 25 % matek však uvedlo, že kojení považovaly za mnohem pozitivnější zkušenost, než očekávaly.

Závěr: Péče o kojení by měla kromě implementace znalostí a dovedností o kojení zahrnovat i emoční podporu prvorodiček. Také existence rozdílu mezi mateřskými očekáváními a skutečným životem. To jsou některé z důvodů, proč jen velmi málo matek prvorodiček výlučně kojí po dobu 6 měsíců.

Také webové stránky výrobců umělé výživy významně častěji zmiňovaly přínosy umělé výživy dítě (44 %) než kojení/mateřské mléko (<26 %), včetně výrazně více prohlášení, že formule poskytuje přínosy pro vývoj dítěte a velká část obsahu o kojení byla věnována problémům při kojení (40 %). Některé společnosti zobrazovaly obrázky ukazující snadnost krmení formulí a potíže s kojením.

https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fped.2020.00199/full

 

Co tedy mohou prvorodičky udělat, aby dosáhly svých cílů v oblasti kojení?

1.Naučit se co nejvíce o kojení v rámci předporodní přípravy.
2.Zahájit kojení brzy a kojit často.
Bezprostředně po porodu je dítě položena na břicho matky, kojení by mělo být zahájeno do 1 hodiny po porodu. Nemělo by se spěchat, aby dítě prošlo všemi 9 fázemi, které jsou důležité pro kojení. kojeni.cz/rady-navody/devet-fazi-pro-klinickou-praxi-behem-skin-to-skin-kontaktu-po-porodu/
3.Požádat o pomoc zdravotnický personál nemocnice.
Pomoci zajistit, aby se dítě správně přisálo k prsu, aby se předešlo poranění bradavek.
4.Zpočátku nečekat dokonalost!
Pro matky i děti s kojením existuje křivka učení. Vše bude snazší, zvláště když „přijde“ mléko.
5.Naučit se interpretovat chování dítěte.
Je důležité rozpoznat včasné signály hladu a připravenosti na kojení. Pláč je pozdním příznakem hladu.
6.Užívat si miminko.

Využívat tento jedinečný čas na maximum.