Skrytá rizika pasivního kouření a jak ochránit děti
Pasivní kouření je nebezpečné, zejména pro děti. Nejlepší způsob, jak chránit své blízké, je přestat kouřit. Přinejmenším se ujistěte, že máte nekuřácké domácí prostředí a auto.
Když kouříte cigaretu (dýmku nebo doutník), většina kouře nejde do plic, jde do vzduchu kolem vás, kde jej může dýchat kdokoli v okolí.
Pasivní kouř je kouř, který vydechujete, plus kouř vytvářený zapáleným koncem cigarety.
Když přátelé a členové rodiny vdechují váš pasivní kouř – tzv. pasivní kouření – není to pro ně jen nepříjemné, ale také to může poškodit jejich zdraví.
Lidé, kteří jsou pravidelně vystaveny pasivnímu kouření, mají vyšší pravděpodobnost stejných onemocnění jako kuřáci, včetně rakoviny plic a kardiovaskulárních onemocnění.
Těhotné ženy vystavené pasivnímu kouři jsou náchylnější k předčasnému porodu a jejich dítě je více ohroženo nízkou porodní hmotností a náhlým úmrtím (SIDS) – náhlé, neočekávané a nevysvětlitelné úmrtí zjevně zdravého dítěte. Kromě toho děti, které žijí v zakouřeném prostření jsou vystaveny vyššímu riziku dýchacích potíží, astmatu a alergiím.
Jak se chránit před pasivním kouřem
Jediným způsobem, jak chránit své přátele a rodinu před pasivním kouřem, je udržet prostředí kolem nich bez kouře.
Nejlepší způsob, jak toho dosáhnout, je úplně přestat kouřit. Pokud nejste připraveni přestat kouřit, vynasnažte se, abyste cigaretový kouř udržovali mimo dosah ostatních lidí a nikdy nekouřili uvnitř nebo v autě.
Kuřáci by měli vždy kouřit venku a nikdy ne v autě
- požádejte své návštěvníky, aby kouřili venku
- v autě nekuřte ani to nedovolte.
Rizika pasivního kouření
Pasivní kouření je smrtící koktejl s více než 4 000 škodlivými látkami. Většina pasivního kouře je neviditelná a bez zápachu, takže bez ohledu na to, jak opatrně si myslíte, že jste, lidé kolem vás stále dýchají škodlivé jedy.
Otevírání oken a dveří nebo kouření v jiné místnosti nechrání lidi. Kouř může přetrvávat ve vzduchu 2 až 3 hodiny po dokouření cigarety, a to i při otevřeném okně. I když kouření omezíte pouze na jednu místnost, kouř se rozšíří do zbytku bytu, kde jej lidé vdechnou.
Děti a pasivní kouření
Pasivní kouření je zvláště škodlivé pro děti, protože mají méně rozvinuté dýchací cesty, plíce a imunitní systém.
Děti, které žijí v domácnosti, kde kouří alespoň 1 osoba, mají větší pravděpodobnost vývoje:
- astma
- infekce-jako je pneumonie a bronchitida
- meningitida
- ušní infekce
- kašel a nachlazení
Děti jsou obzvláště zranitelné v rodinném autě, kde pasivní kouř může dosáhnout nebezpečných úrovní i při otevřených okýnkách.
Například v Anglii na ochranu dětí byl v říjnu 2015 zaveden nový zákaz kouření v automobilech a jiných vozidlech přepravujících děti. V rozporu se zákonem je kouřit v soukromém vozidle, je-li přítomen mladý člověk mladší 18 let.