Kojení.cz

Kojení je právem dítěte i matky. Vážíme si každé maminky.

Novinky

Světový den diabetu 14. listopadu

Každoročně se kampaň „Světového dne diabetu“ zaměřuje na specializované téma, které trvá jeden rok nebo více let. Primárním cílem kampaně pro období 2018 – 2019 je zvýšit povědomí o dopadu diabetu na rodinu a podpořit roli rodiny v prevenci, péči a vzdělávání – téma tedy zní „Rodina a diabetes“.

Také Laktační liga připomíná každým rokem význam kojení v prevenci diabetu. Jednou z možných prevencí je antenatální odstříkávání kolostra.

 

Antenatální odstříkávání kolostra u žen s diabetem

Do roku 2040 bude mít celosvětově 642 milionů dospělých diabetes mellitus. Výskyt gestačního diabetes mellitus (GDM) také celosvětově roste (International Diabetes Federation, 2015). Antenatální odstříkávání kolostra u žen s již prokázaným diabetem 1. typu nebo 2. typu, kteří užívali více než 20 jednotek inzulínu denně se osvědčil, protože zabrání dokrmování umělou výživou, která jednou z možných příčin vzniku diabetu.

Děti narozené matkám s diabetem jsou ohroženy nestabilitou hladina cukru v krvi (BSL) a hypoglykémií během prvních několika hodin života a zahájení kojení je podporováno jako první možná volba. V době narození však jsou dávky kolostra ještě malé. Matky, které shromáždily odstříkané  kolostrum před porodem s možností časného podání umožňuje stabilizaci glykemie a co je nejdůležitější, bez podání umělé výživy.

Zahájení kojení může být obtížnější u žen s diabetem závislým na inzulínu kvůli opožděné laktogeneze II. To je jeden z důvodů, který vysvětluje nižší míru kojení u žen s GDM.  Oddálení kojení bezprostředně po porodu, oddělení dítěte a matky po narození a použití dokrmu místo pokračujícího kojení zasahují do tvorby mléka.

 

Závěry

Povzbuzování žen s diabetem k expresi mleziva od 36. týdne těhotenství je bezpečné, a může podporovat ženy, aby pokračovaly v kojení. Existují také dlouhodobé zdravotní přínosy pro ženy s gestačním diabetem, pokud pokračují v kojení. Zdravotníci by měli zvážit svou roli při obhajobě antenatálního odstříkávání kolostra u žen s již existujícím diabetem typu 1, typu 2 nebo gestačním diabetem.