Kojení.cz

Kojení je právem dítěte i matky. Vážíme si každé maminky.

Novinky

Světový den obezity 2023 – 4. března

Téma pro letošní rok zní „Changing Perspectives: Let’s Talk About Obesity“.

Změna perspektiv: Pojďme si promluvit o obezitě‘

 

Světový den obezity se slaví s cílem propagovat praktická řešení, která pomáhají lidem dosáhnout a udržet si zdravou váhu, dostávat správnou léčbu a zvrátit epidemii obezity.

S obezitou bojuje asi 1 z 5 dětí a více než 1 ze 3 dospělých. 

Očekává se, že dětská obezita se během příští dekády zvýší o 60 % a do roku 2030 dosáhne 250 milionů. Lékařské důsledky obezity budou do roku 2025 stát přes 1 bilion dolarů.

V ČR se podíl dětí s obezitou za posledních 30 let zvýšil z 3,1 % (v roce 1991) na 16,4 % (v roce 2021).  

Obezita není jen kosmetický problém, ale zahrnuje také zdravotní problémy jako jsou srdeční choroby, cukrovka, hypertenze, těžká artritida, a dokonce i některé druhy rakoviny.  Obezita se stává vážnou, protože je spojena s horšími výsledky v oblasti duševního zdraví a sníženou kvalitou života, a dokonce i během pandemie Covid-19 byli obézní pacienti hlášeni s těžkým onemocněním koronavirem a špatným výsledkem ve srovnání s normálními jedinci.

 

Klíčem k prevenci obezity je jednat včas, ideálně ještě před početím dítěte. Správná výživa v těhotenství, po níž následuje výlučné kojení do 6 měsíců věku a pokračování v kojení do 2 let a déle, je nejlepší pro všechny kojence a malé děti.  Omezení prodeje potravin a nápojů s vysokým obsahem tuků, cukru a soli dětem, zdanění slazených nápojů a zajištění lepšího přístupu k cenově dostupným zdravým potravinám. 

 

 

Jak předcházet obezitě v dětské věku:

Umožnit dětem mít zdravou váhu – to, co musíme udělat lépe během prvních 1 000 dnů včetně požadavku Baby friendly-dodržování 10 kroků k úspěšnému kojení

Zpráva od First Steps Nutrition Trust

Zpráva nastiňuje 18 klíčových opatření potřebných k podpoře zdravé váhy v prvních letech, včetně zvýšení investic do všeobecné podpory kojení, regulace zavádějícího komerčního vlivu potravin a nápojů pro kojence a malé děti a nabídky větší podpory rodinám k zavádění nemléčných příkrmů a vnímavého krmení.

Doporučení:

  • děti by měly být kojeny
  • příkrmy zavádět až po 6 měsíci věku dítěte
  • vyhýbat se slazeným nápojům včetně limonád, obilným dezertům, jako jsou koláče, sušenky a dorty
  • vynechání nasycených tuků, které významně přispívají k obezitě
  • ovoce a zeleninu alespoň 3-5krát denně
  • fyzická aktivita-děti by měly být povzbuzovány k pohybu v přírodě místo aby trávily čas doma u televize 
  • poskytováním zdravých jídel a svačin v pravidelných intervalech by měly být povzbuzováni k osvojení si zdravých stravovacích návyků.