Kojení.cz

Kojení je právem dítěte i matky. Vážíme si každé maminky.

Novinky

Tady je kojení dovoleno

Denní tisk přinesl zprávu o tom, že z Chrámu svatého Víta vykázal hlídač kojící matku s tím, že v kostele se kojit nesmí. Není to první podobný incident. Nedávno byla na veřejnosti propírána situace, kdy byla kojící žena vykázána z pražské pobočky jisté banky.

 

Kojení bez bariér

Dítě má právo na mateřské mléko jako jedinou potravu plně odpovídající jeho potřebám. Matka a dítě mají pak právo na odpovídající podmínky, které kojení usnadňují.

Každá matka má právo kojit své dítě kdekoli a je pouze na jejím uvážení, jaké místo zvolí.

Je úkolem celé společnosti umožnit kojení vytvořením podmínek a přátelského prostředí. Kojení je důležité a ničím nenahraditelné. Matky potřebují pozitivní podporu a kojení má být prosazováno jako společenský standard.

 

Kojení povoleno

V souvislosti s kojením v církevních prostorách lze připomenout událost, kdy zhruba před pěti lety Papež František při křtu dětí v Sixtinské kapli vyzval matky, aby své potomky klidně nakojily.

Ve veřejném prostoru vzniká stále více míst přátelských kojení, ať už v režii zaměstnavatelů, úřadů nebo provozovatelů služeb.

Téma kojení na veřejnosti může být obecně vnímáno různě. Chcete-li předcházet případným konfliktním situacím, snažte se vyhodnotit prostředí, ve kterém se nacházíte a je-li to možné, ujistěte se dotazem. Naskýtá se také možnost využití různých praktických doplňků, jako například šátků, které mohou dopomoci k většímu komfortu při kojení jak matce a dítěti, tak i ve vztahu k okolí.