V rámci Světového týdne kojení UNICEF a WHO vyzývají k rovnému přístupu k podpoře kojení
Prohlášení Catherine Russell (výkonná ředitelka UNICEF) a Tedros Adhanom Ghebreyesus (generální ředitel WHO)
- července 2024
https://www.who.int/news/item/31-07-2024-on-world-breastfeeding-week–unicef-and-who-call-for-equal-access-to-breastfeeding-support
Ženeva/New York
Za posledních 12 let se celosvětově zvýšil počet výlučně kojených dětí do šesti měsíců o více než 10 %. To znamená, že 48 % kojenců na celém světě nyní těží z tohoto zdravého startu do života. V překladu to jsou statisíce miminek, kterým kojení zachránilo život.
I když nás tento významný skok přibližuje k cíli Světové zdravotnické organizace zvýšit výlučné kojení alespoň na 50 % do roku 2025, existují přetrvávající problémy, které je třeba řešit.
Když matky dostanou podporu, kterou potřebují ke kojení svých dětí, mají z toho všichni prospěch. Zlepšení míry kojení by podle posledních dostupných údajů mohlo každý rok zachránit více než 820 000 dětských životů.
Během tohoto kritického období raného růstu a vývoje chrání protilátky v mateřském mléce děti před nemocemi a smrtí. To je zvláště důležité v naléhavých případech, kdy kojení zaručuje bezpečný, výživný a dostupný zdroj potravy pro kojence a malé děti. Kojení snižuje zátěž dětskými nemocemi a riziko některých typů rakoviny a nepřenosných nemocí pro matky.
Tento Světový týden kojení pod tématem „Uzavření mezery: Podpora kojení pro všechny“ UNICEF a WHO zdůrazňují potřebu zlepšit podporu kojení jako zásadní opatření pro snížení nerovnosti v oblasti zdraví a ochranu práv matek a dětí na přežití a prosperitu.
Odhaduje se, že 4,5 miliardy lidí – to je více než polovina světové populace – nemá plné pokrytí základních zdravotnických služeb, takže mnoho žen nedostává podporu, kterou potřebují k optimálnímu kojení svých dětí. To zahrnuje přístup k vyškolenému, empatickému a respektujícímu zdravotnímu poradenství a poradenství po celou dobu kojení ženy.
Spolehlivý sběr dat je klíčem k řešení nerovností ve zdravotní péči a zajištění včasné a účinné podpory kojení matkám a rodinám. V současnosti shromažďuje údaje o míře kojení pouze polovina všech zemí. Aby se podpořil pokrok, musí být k dispozici také údaje o politických opatřeních, která kojení umožňují, jako jsou politiky zaměstnanosti vstřícné k rodině, regulace marketingu náhražek mateřského mléka a investice do kojení. Zlepšení monitorovacích systémů pomůže zvýšit účinnost politik a programů kojení, poskytne lepší informace pro rozhodování a zajistí, že podpůrné systémy mohou být adekvátně financovány.
Když je kojení chráněno a podporováno, ženy mají více než dvojnásobnou pravděpodobnost, že budou kojit své děti. Jedná se o sdílenou odpovědnost. Rodiny, komunity, zdravotničtí pracovníci, tvůrci politik a další osoby s rozhodovací pravomocí hrají ústřední roli tím, že:
- zvýšení investic do programů a politik, které chrání a podporují kojení, prostřednictvím vyhrazených vnitrostátních rozpočtů;
- provádění a sledování politik na pracovišti vstřícných k rodině, jako je placená mateřská dovolená, přestávky na kojení a přístup k dostupné a kvalitní péči o děti;
- zajistit matkám, které jsou ohroženy v nouzových situacích nebo v nedostatečně zastoupených komunitách, ochranu a podporu při kojení v souladu s jejich jedinečnými potřebami, včetně včasného a účinného poradenství v oblasti kojení jako součásti běžné zdravotní péče;
- zlepšení monitorování programů a politik kojení s cílem informovat a dále zlepšovat míru kojení; a
- vývoj a prosazování zákonů omezujících uvádění náhražek mateřského mléka na trh, včetně praktik digitálního marketingu, s monitorováním za účelem rutinního hlášení porušení Kodexu.