Základním kamenem úspěšného kojení je dostatek mléka
Během posledních několika desetiletí výzkumy zaměřené na laktaci přináší odpovědi a potvrzují citlivý čas v prvních několika hodinách bezprostředně po porodu. Toto významné období může předurčit, zda se matky vzdají kojení kvůli problémům s kojením, na základě toho, co se stane či nestane v porodnici. Skin to ski kontakt bezprostředně po porodu, zahájení kojení do 1 hodiny po porodu, trvalý rooming in, kojení podle chuti bez omezování délky a frekvence, bez dokrmů, dudlíků, lahví jsou kroky podporující úspěch kojení.
- Tvorba dostatečného množství mléka je klíčem k úspěšnému kojení.
- První hodina po porodu je nejúčinnější pro iniciaci a pokračování kojení.
- Kojení vyžaduje největší pozornost během prvních pěti dnů po narození, zejména v prvních hodinách.
Jak podpořit úspěch kojení
- Tvorba dostatečného množství mateřského mléka je klíčem k úspěšnému kojení.
- Kojení vyžaduje největší pozornost během prvních pěti dnů po narození a zejména v prvních hodinách po porodu.
- Nejdůležitější je to, co se stane nebo nestane v časných hodinách po narození (10 kroků k úspěšnému kojení)
- První hodina po porodu je nejúčinnější pro začátek kojení.
- Veškerá práce v prvních hodinách po narození se zúročí. Čím více mléka se časně odstraní kojením, tím více mléka se zajistí pro následující dny.
- Čím delší je interval mezi narozením a prvním krmením:
- tím větší je pravděpodobnost, že dítě bude mít problémy se zajištěním a pohodlným odstraněním mléka, nebo s přisátím.
- tím slabší je signál pro tvorbu mléka
- tím větší je kompromis pasivní a aktivní imunity, kterou poskytuje množství bioaktivních faktorů obsažených v kolostru, které zvyšují funkčnost vlastního imunitního systému dítěte
- Základním kamenem úspěšného kojení je dostatek mléka. Odstranění mléka během prvních několika hodin po porodu, je klíčem pro budoucí produkci mléka.
- Signál pro tvorbu MM závisí na časném, častém a účinném odstraňování mléka. Tento signál je nejsilnější během první hodiny po narození a je důležitý pro budoucí dostatečnou dodávku mléka. Teplo, masáž a blízký kontakt s dítětem-to vše pomáhá tvorbě mléka.
- První mléko kolostrum je nejdůležitější pro ochranu dítěte. Každé kojení poskytuje dítěti jedinečné protilátky. Živé bioaktivní faktory ještě více stimulují a rozvíjejí vlastní imunitní systém dítěte. Takže více než kalorie, první mléko-kolostrum poskytuje ochranu. Počáteční dávky MM jsou obvykle malé (čajová lžička) a je běžné, že děti ubývají na váze po dobu prvních 3–4 dnů. Graf normální ztráty hmotnosti spolu s dalšími indikátory (chování dítěte, počet stolic, močení a novorozenecká žloutenka) poskytují zpětnou vazbu.
- Rozdíly v úbytku hmotnosti mezi novorozenci, kteří se krmí v první hodině, ve srovnání s těmi, kterým to nebylo umožněno, se projeví již za 6 hodin po porodu.
- Zpočátku dítě vyžaduje kojení 10–12krát během 24 h. Platí zásada, že počet kojení by v prvních dnech neměl klesnout pod 8 kojení během 24 h.
- Ruce jsou stále nejlepší nástrojem přírody. Výzkumy potvrzují, že ruce jsou nejúčinnějším a nejpohodlnějším způsobem, jak odstranit mléko během prvních 2–3 dnů. Časté odsávání rukou v prvních třech dnech v kombinaci s odsáváním elektrickou odsávačkou zvyšuje produkci u matek závislých na pumpě po celé týdny. Ať už tyto první kapičky MM jdou k dítěti nebo jsou skladovány, chrání se tím začátek kojení.
Českobudějovická kampaň
O Českobudějovické kampani na podporu dárcovství jsme již informovali. Cílem je kampaně je navýšit počet dárkyň, aby se MM mohlo poskytovat nejen nedonošeným, ale i ostatním dětem po porodu na krátkou dobu při další optimální podpoře kojení bez nutnosti použití umělé kojenecké výživy-formule. Síť sběrných stanic při okresních nemocnicích a odvoz MM od dárkyň do cca 40 km od českobudějovické nemocnice je dalším krokem k zajištění dostatku MM. Byl zveřejněn registr volného MM, kde se bude zveřejňovat volné mateřské mléko s analýzou makronutrientů do distribuce.