Kojení.cz

Kojení je právem dítěte i matky. Vážíme si každé maminky.

Novinky

Základním kamenem úspěšného kojení je dostatek mléka

Během posledních několika desetiletí výzkumy zaměřené na laktaci přináší odpovědi a potvrzují citlivý čas v prvních několika hodinách bezprostředně po porodu. Toto významné období může předurčit, zda se matky vzdají kojení kvůli problémům s kojením, na základě toho, co se stane či nestane v porodnici. Skin to ski kontakt bezprostředně po porodu, zahájení kojení do 1 hodiny po porodu, trvalý rooming in, kojení podle chuti bez omezování délky a frekvence, bez dokrmů, dudlíků, lahví jsou kroky podporující úspěch kojení.

 

 • Tvorba dostatečného množství mléka je klíčem k úspěšnému kojení.
 • První hodina po porodu je nejúčinnější pro iniciaci a pokračování kojení.
 • Kojení vyžaduje největší pozornost během prvních pěti dnů po narození, zejména v prvních hodinách.

 

Jak podpořit úspěch kojení

 1. Tvorba dostatečného množství mateřského mléka je klíčem k úspěšnému kojení.
 2. Kojení vyžaduje největší pozornost během prvních pěti dnů po narození a zejména v prvních hodinách po porodu.
 3. Nejdůležitější je to, co se stane nebo nestane v časných hodinách po narození (10 kroků k úspěšnému kojení)
 4. První hodina po porodu je nejúčinnější pro začátek kojení.
 5. Veškerá práce v prvních hodinách po narození se zúročí.  Čím více mléka se časně odstraní kojením, tím více mléka se zajistí pro následující dny.
 6. Čím delší je interval mezi narozením a prvním krmením:
  • tím větší je pravděpodobnost, že dítě bude mít problémy se zajištěním a pohodlným odstraněním mléka, nebo s přisátím. 
  • tím slabší je signál pro tvorbu mléka
  • tím větší je kompromis pasivní a aktivní imunity, kterou poskytuje množství bioaktivních faktorů obsažených v kolostru, které zvyšují funkčnost vlastního imunitního systému dítěte
 7. Základním kamenem úspěšného kojení je dostatek mléka. Odstranění mléka během prvních několika hodin po porodu, je klíčem pro budoucí produkci mléka. 
 8. Signál pro tvorbu MM závisí na časném, častém a účinném odstraňování mléka. Tento signál je nejsilnější během první hodiny po narození a je důležitý pro budoucí dostatečnou dodávku mléka Teplo, masáž a blízký kontakt s dítětem-to vše pomáhá tvorbě mléka.
 9. První mléko kolostrum je nejdůležitější pro ochranu dítěte. Každé kojení poskytuje dítěti jedinečné protilátky. Živé bioaktivní faktory ještě více stimulují a rozvíjejí vlastní imunitní systém dítěte. Takže více než kalorie, první mléko-kolostrum poskytuje ochranu.  Počáteční dávky MM jsou obvykle malé (čajová lžička) a je běžné, že děti ubývají na váze po dobu prvních 3–4 dnů. Graf normální ztráty hmotnosti spolu s dalšími indikátory (chování dítěte, počet stolic, močení a novorozenecká žloutenka) poskytují zpětnou vazbu.
 10. Rozdíly v úbytku hmotnosti mezi novorozenci, kteří se krmí v první hodině, ve srovnání s těmi, kterým to nebylo umožněno, se projeví již za 6 hodin po porodu. 
 11. Zpočátku dítě vyžaduje kojení 10–12krát během 24 h. Platí zásada, že počet kojení by v prvních dnech neměl klesnout pod 8 kojení během 24 h.
 12. Ruce jsou stále nejlepší nástrojem přírody. Výzkumy potvrzují, že ruce jsou nejúčinnějším a nejpohodlnějším způsobem, jak odstranit mléko během prvních 2–3 dnů. Časté odsávání rukou v prvních třech dnech v kombinaci s odsáváním elektrickou odsávačkou zvyšuje produkci u matek závislých na pumpě po celé týdny. Ať už tyto první kapičky MM jdou k dítěti nebo jsou skladovány, chrání se tím začátek kojení.

 

Českobudějovická kampaň

O Českobudějovické kampani na podporu dárcovství jsme již informovali. Cílem je kampaně je navýšit počet dárkyň, aby se MM mohlo poskytovat nejen nedonošeným, ale i ostatním dětem po porodu na krátkou dobu při další optimální podpoře kojení bez nutnosti použití umělé kojenecké výživy-formule. Síť sběrných stanic při okresních nemocnicích a odvoz MM od dárkyň do cca 40 km od českobudějovické nemocnice je dalším krokem k zajištění dostatku MM. Byl zveřejněn registr volného MM, kde se bude zveřejňovat volné mateřské mléko s analýzou makronutrientů do distribuce.