Kojení.cz

Kojení je právem dítěte i matky. Vážíme si každé maminky.

Novinky

Zásady výživy kojenců a malých dětí v ČR – současný pohled a doporučení

Zásady výživy kojenců a malých dětí byly již byly shrnuty v Globální strategii výživy kojenců a malých dětí WHO (2003) a potvrzeny dalšími rezolucemi WHO, 2011,2013. Také pracovní skupina pro dětskou výživu spolu s Ministerstvem zdravotnictví ČR vydalo doporučení (2013), které se shoduje s doporučením WHO:

Výlučné kojení 6 měsíců a pokračovat v kojení 2 roky i déle s příkrmem zaváděným od 6 měsíce jak u kojených tak nekojených dětí.

 

Toto doporučení je i v souladu s doporučením Evropské komise – Výživa kojenců a batolat- standardní doporučení pro Evropskou unii.
Doporučení WHO přijala řada evropských zemí, včetně Severských zemí – Nordic Nutrition Recommendation (Švédsko, Finsko, Norsko, Island), včetně USA (FDA, AHRQ).

Přesvědčivé a na důkazech založené výhody kojení byly znovu potvrzeny:

  • studie AHRQ – Agency for Healthcare Research and Quality’s evidence , 2009)
  • Nordic Nutrition Recommendations ( Food & Nutrition Research, Vol 57 (2013) incl Supplements)
  • Long-term effects of breastfeeding A SYSTEMATIC REVIEW, WHO 2013

Nová vědecká zjištění znovu potvrdila krátkodobý a dlouhodobý význam kojení na zdraví

Bylo potvrzeno na základě evidence based medicine (EBM), že výlučné kojení po dobu delší než 4 měsíce je spojeno s nižší tělesnou hmotností v průběhu druhé poloviny prvního roku, což je jedním z preventivních faktorů sníženého rizika výskytu nadváhy nebo obezity v pozdějším věku.
Opět potvrzeno, že kojení je ochranným faktorem před zánětlivým onemocněním středouší, střev, dýchacích cest, celiakie a diabetes ( typ 1 a 2 ), má příznivý vliv na IQ a vývoj dětí, stejně jako na krevní tlak a hladiny cholesterolu v dospělosti.

Doporučení, že výlučné kojení po dobu 6 měsíců a pokračování v částečném kojení spolu s vhodným příkrmem zůstává beze změny.

Naopak relativně nízký podíl výlučně kojených dětí v Evropě včetně ČR na základě tohoto doporučení znamená, že strategie, která chrání podporu a podporuje kojení by měla být posílena, a měl by také uznán přínos kojení pro dlouhodobé zdraví dětí i matek.

Veřejné zdraví začíná kojením.

 

Zavádění příkrmu

Druh a struktura potravy, zaváděné v jednotlivých krocích odstavování   Pokyn ohledně věku Dovednosti, které je třeba se naučit Nové struktury potravy k zavádění
 Krok 1 Začněte do 6 měsíce, ale ne před 4 měsícem (17 týdny) – vzít si potravu ze lžičky– přesunout potravu zepředu úst dozadu k polykání– vyrovnat se s hustším pyré a rozmačkanou potravou Pyré Rozmačkaná potrava
Krok 2 6 – 9 měsíců – pohyb kousků potravy v ústech – žvýkání soust– krmení pomocí vlastních rukou a prstů– usrkávání z hrníčků Rozmačkaná potrava s jemnými hrudkamiMěkké potraviny do rukyTekutiny v uzavřeném hrníčku
Krok 3 9 -12 měsíců – žvýkání rozsekané a nakrájené potravy– pokusy jíst samo Tužší potraviny do rukyRozsekané a nakrájené rodinné jídlo

Zdroj: Paediatric Group of the British Dietetic Assocoacion, www.bda.uk.com

 

MUDr. Anna Mydlilová
Národní laktační centrum- Laktační liga