Ženy ve zdravotnictví
Nová studie zjistila, že ženy ve zdravotnických profesích snášejí výrazně více stresu a vyhoření ve srovnání se svými mužskými protějšky. Analýza vědců z Lékařské a zdravotní fakulty Univerzity George Washingtona také zjistila, že spokojenost s prací a lepší rovnováha mezi pracovním a soukromým životem mohou ochránit zdravotnice před škodlivým stresem. Lidské bytosti nejsou vybaveny k tomu, aby zvládly kombinovaný intenzivní tlak ve zdravotnictví, částečně kvůli tlaku na to, aby si neudělaly čas na péči o sebe.
Studie, publikovaná v časopise Global Advances in Integrative Medicine, je první komplexní analýzou, která zkoumá vztah mezi pracovním stresem a well-beingem žen ve zdravotnických profesích, a to nejen ve Spojených státech, ale po celém světě. Pandemie Covid 19 vrhla světlo na problematiku vyhoření ve zdravotnictví. Ženy jsou pod obrovským tlakem, aby uspěly současně doma i v práci. Tento tlak může vést k toxickému stresu, pracovnímu vyhoření, depresi, úzkosti, a dokonce i sebevražedným myšlenkám.
Ženy, které jsou dlouhodobě nedostatečně zastoupeny jak ve vedoucích pozicích, tak v designu výzkumu, ušly dlouhou cestu při obnově rovnosti žen a mužů ve zdravotnických zařízeních. Přesto stále přetrvává mnoho výzev.
Autoři identifikovali a přezkoumali 71 studií publikovaných ve 26 zemích a 4 jazycích v letech 1979 až 2022. Výzkum se zaměřil na zdravotnice včetně zdravotních sester, lékařů, klinických sociálních pracovníků a poskytovatelů duševního zdraví. Mnoho studií bylo provedeno pomocí měření pohody založených na důkazech, jako je index vytvořený Světovou zdravotnickou organizací.
Klíčová zjištění studie:
- Genderová nerovnost na pracovišti vedla ke zvýšenému stresu a vyhoření zdravotnických pracovnic.
- Mezi další faktory, které vedou ke škodlivému stresu, patří špatná integrace pracovního a soukromého života a nedostatečná autonomie na pracovišti.
- Mezi faktory, které chrání ženy před stresem a vyhořením, patří podpůrné a flexibilní pracovní prostředí, přístup k profesnímu rozvoji, podpůrné vztahy a záměrné cvičení všímavosti.
Ženy ve zdravotnictví musí často pracovat dlouhé hodiny, pracovat na několik směn a stále vyvažovat pracovní požadavky s rodinnými povinnostmi, jako je péče o děti, domácí práce a další povinnosti, které často připadají ženám.
Z analýzy také vyplynulo, že ve srovnání se svými mužskými kolegy bylo mnoho zdravotnic přiděleno k pacientům s komplexními zdravotními problémy. Zvládnutí komplikovaného lékařského případu vyžaduje více emocionální energie a času, což zvyšuje stres ve zdravotnických zařízeních, která odměňují rychlost.
Výzkumy ukazují, že regenerační spánek, fyzická aktivita, zdravá strava (bohatá na rostliny a čerstvé potraviny) a další návyky podporující zdraví mohou pomoci zmírnit pracovní stres. Problém však přesahuje to, co mohou dělat jednotlivé ženy. Zaměstnavatelé ve zdravotnictví a politici musí vyvinout řešení, která pomohou předcházet syndromu vyhoření, což je celosystémový problém, který vede k problémům, jako je nedostatek pracovníků ve zdravotnictví, který je stále častější.
Zdroj: Univerzita George Washingtona, 2023