Kojení.cz

Kojení je právem dítěte i matky. Vážíme si každé maminky.

DokumentyOdborné články

Pokyny pro očkování kojících matek

Očkování je důležité pro zdraví matek i dětí. Poradní výbor pro imunizační postupy (ACIP) vyvíjí doporučení, jak používat očkovací látky pro tlumení nákaz ve Spojených státech.

Doporučení a pokyny pro vakcíny ACIP zahrnují věk/věky, kdy by měly být vakcíny podány, počet potřebných dávek, množství času mezi dávkami a preventivní opatření a kontraindikace.

Podle Všeobecných pokynů pro správnou praxi ACIP pro imunizaci ve zvláštních situacích, s výjimkou vakcín proti neštovicím a žluté zimnici, neovlivňují inaktivované ani živé virové vakcíny podávané kojící ženě bezpečnost žen ani jejich dětí. Ačkoli se živé viry ve vakcínách mohou replikovat v matce, ukázalo se, že většina živých virů ve vakcínách se nevylučuje do mateřského mléka. Inaktivované, rekombinantní, podjednotkové, polysacharidové a konjugované vakcíny, stejně jako toxoidy, nepředstavují žádné riziko pro matky, které kojí nebo pro jejich děti.

Kojení je kontraindikováno při očkování matky proti neštovicím kvůli teoretickému riziku přenosu kontaktu z matky na dítě. U výlučně kojených dětí, jejichž matky byly očkovány vakcínou proti žluté zimnici, byly hlášeny dva závažné nežádoucí účinky. Dokud nebude k dispozici více informací, mělo by se vakcíně proti žluté zimnici u kojících žen vyhnout. Pokud se však nelze vyhnout nebo odložit cestu kojících matek do endemické oblasti žluté zimnice, měly by být tyto ženy očkovány. 1

  1. Staples JE, Gershman M, Fischer M. Vakcína proti žluté zimnici: doporučení Poradního výboru pro imunizační postupy (ACIP). Doporučení MMWR 2010; 59 (RR-7): 1-27.

Odkazy:

Doporučení a směrnice vakcíny ACIP – CDC

Stránka naposledy zkontrolována: 4. února 2020

 

Zdroj: cdc.gov