Světový týden kojení


KOJENÍ MÁ OPĚT SVÁTEK
Oslavy Světového a Českého týden kojení se blíží

· 18. září od 14h tisková konference na Magistrátu hlavního města Prahy, srdečně zveme.

· 20. září od 9h odborná konference Kojení§laktace, Emauzský klášter, Vyšehradská 320/49, Praha 2.

· 20. září od 15h slavnostní odpoledne s historicky prvním oceněním vybraných laktačních poradkyň.

Na slavnostním odpoledni vystoupí od 15 hodin renomovaný operní tenorista Jakub Pustina, který je vítězem mnoha mezinárodních pěveckých soutěží. Na klavír ho doprovodí docentka JAMU Marta Vašková. Posluchači se mohou těšit na nejkrásnější italské a španělské písně. Jakub Pustina je nejenom majitelem nezaměnitelného a silného hrdinného tenoru, ale také velkého srdce, podporuje mnohé benefiční večery a aktivně se podílí při pomoci předčasně narozeným dětem. Na koncertech rád propojuje úžasné lidi s krásnou hudbou.

Tváří letošních oslav týdnů kojení se stala paní Terezie Dobrovolná, nejkrásnější a nejsympatičtější miss z roku 1997 a současně maminka na plný úvazek.

Světový týden kojení 2018

Dnešní svět je plný nerovností, krizí a chudoby, kojení je základem celoživotního dobrého zdraví pro kojence a matky.
WABA – Světová aliance kojení oznámila slogan letošního Světového týdne kojení (WBW) 2018:
Kojení: Nadace života.

Český týden kojení proběhne v České republice ve dnech 17. – 23. září 2018. Světový týden již tradičně hned začátkem srpna 1. – 7. srpna 2018.

 

První přiložení

Světový týden kojení se každoročně slaví od 1. do 7. srpna s cílem podpořit kojení a zlepšit zdraví dětí na celém světě. Letos je to 26. ročník, který každoročně Laktační liga připomíná a slaví.

Světový týden kojení připomíná Deklaraci Innocenti, kterou podepsali v srpnu 1990 vládní zákonodárci, WHO, UNICEF a další organizace za účelem ochrany, podpory a propagace kojení.

Kojení je nejlepší způsob, jak poskytnout kojencům živiny, které potřebují. WHO doporučuje výlučné kojení, které začíná časnou iniciací do jedné hodiny po narození, dokud dítě není ve věku 6 měsíců a pokračovat v kojení spolu s příkrmem 2 roky i déle.

V tomto roce WHO spolupracuje s UNICEF a ostatními partnery, aby podpořili důležitost pomoci matkám kojit své děti během této rozhodující první hodiny života. Kojení v kontaktu s kůží na kůži stimuluje produkci prvního mateřského mléka – kolostra, nazývaného také „první vakcínou“ dítěte, které je bohaté na živiny a protilátky.

Odhaduje se, že 78 milionů dětí – nebo tři z pěti – není kojeno v první hodině života, čímž jsou vystaveny vyššímu riziku úmrtí a nemocí a snižuje se pravděpodobnost, že budou pokračovat v kojení. Tyto praktiky časného zahájení kojení patří mezi praktiky, které je možné změnit a v porodnicích je podporovat. Přesto velká část maminek nedostává dostatečnou podporu kojení během těchto klíčových minut po narození od zdravotnického personálu ve zdravotnických zařízeních.

V mnoha případech jsou děti odděleny od svých matek bezprostředně po narození a je zpožďěný první kritický kontakt novorozencem s matkou.

Mezi běžné praktiky patří neindikované dokrmování formulí již během prvních hodin života, což zasahuje do tvorby mateřského mléka, stejně jako omezovaní délky a frekvence kojení.

Capture the moment – Early initiation of breastfeeding: the best start for every newborn, který analyzuje data ze 76 zemí zjistil, že navzdory důležitosti včasného zahájení kojení je příliš mnoho novorozenců bezprostředně po porodu od matky odděleno.

Výlučné kojení
Přestože WHO a řada mezinárodních organizací včetně MZ ČR a Národního laktačního centra/Laktační ligy podporuje výlučné kojení, skutečnost je jiná. Celosvětově je pouze 40% dětí výlučně kojeno. V roce 2012 WHO stanovilo cíl, aby v roce 2025 bylo 50% dětí výlučně kojeno v 6 měsících. Kvůli nedostatečnému kojení stoupají celosvětově každoroční finanční náklady na zdravotní péči (obezita, cukrovka, karcinom prsu) a klesá produktivita práce kvůli nemocem spojených s nekojením. Dosažení globálního zvýšení výlučného kojení vyžaduje podporu od vlád a to vládních i neziskových organizací.
„Dát doplňkovou stravu – příkrm, včetně lepku dříve, se střetává s výlučným kojením a zvyšuje riziko, že se kojení ukončí“, řekl Dr. Arthur Eidelman, ředitel Academy of Breastfeeding Medicine.

 

Můžete se opět zapojit do AKCE ŘETĚZ k oslavám týdne kojení.

Akce řetěz – přihláška a další informace

Malířská soutěž

Archiv minulých ročníků zde.