Bojkot nebo nedostatek mléka?

Otázky a odpovědiKategorie dotazu: Problémy při kojeníBojkot nebo nedostatek mléka?
Helena B. zeptal se před 4 roky

Hezký den přeji,
obracím se na vás s otázkou, se kterou se potýkám několik týdnů. 
Máme syna, necelých 11 měsíců, plně jsem kojila 6m, přičemž po 4m jsem evidovala synovu nespokojenost při kojení, kdy se zdálo, jako by neměl dostatek. Také začal hůře usínat. Při kontrole pediatr potvrdil jeho klesající úbytek váhy, ale vydapal stále „v normě“, dopoučil jen příkrmy (zelenina oběd a večerní obilná kaše) a kojit dále. Sama jsem chtěla kojit nadále vedle příkrmů. Tak vše šlo dál. 
Aktuálně mám, ale v sobě nejistotu, zda mám stále dostatek mléka. Někdy i zvažuji zakoupení některého bio kojeneckého mléka, ale zatím kojím. Nechce se narušovat zdravé kojení, ale také jsem vyčerpaná, zda mám dostatek mléka… 
 S dovolením přiblížím – za týden 11m syn se budí mezi 5-7h, kdy ho nakojím, poté svačí okolo deváté ovoce s obilnou kaší, pak spinká do oběda, podám zeleninový příkrm a nakojím, zatím cítím že mléko mám. Poté svačí bílý kozí nebo kravský jogurt, poté pozdní kratší spánek, pak opět nakojím kolem 18h, a poté po koupeli podávám večerní obilnou kaši s trochou domácí přesnídávky. Pak syn vyžaduje ještě nakojit, usíná před 22h, jelikož druhý spánek probíhá později, dřiv neusne, jen vyjíměčně. Před 22h mléko ale už nemám nebo syn saje, pak pláče, ale mléko asi není. Ostatně toto se stává někdy i přes den, než začně sát, musím měnit několikrát prsa dokola než se chytne a pije. 
Jinak syn spí dobře celou noc do cca 6h. Ovšem vzbudí-li dříve v noci, nakojím, ráno pak mám už mléka daleko méně a celý den se kojení rozhodí – mléka mám méně.
Myslíte, že jde o úbytek mléka? Popř. jak takovou situaci řešit? Cítím, že by syn chtěl mléka více, protože když nakojím, usne hned nebo je klidnější. Nebo začít už podávat maso, ryby?  Mohla se snížit laktace jeho dlouhým spánkem přes noc a kojením 3x denně? 
Také musím poznamenat, že jde o třetí dítě a pocity únavy a vyčerpání mám značné, Může jít i o bojkot a následné hledání klidu třeba i z obou stran na nevědomé úrovni? 🙂
Děkuji velice za vaši odpověď.
Helena B. 
 

1 Odpovědi
Laktační liga Personál odpověděl před 4 roky

Únava a vyčerpání může mít vliv i na tvorbu mléka.Pokud kojíte 3x denně je opravdu možné,že se laktace mohla snížit.Pokud ji chcete navýšit, syna častěji přikládejte nebo si odstříkávejte(na množství odstříkaného mléka nezáleží).K prospívání se nemůžeme vyjádřit,protože nevíme aktuální hmotnost a délku vašeho syna.Váš syn může kojení i bojkotovat..Nejčastější příčiny bojkotu můžou být:málo nebo naopak hodně mléka, silný vypuzovací reflex,omezované kojení,rušivé momenty při kojení(hluk,rádio,televize,deodorant),nemoc dítěte,příliš podnětů z nabitého denního programu,změna chuti mléka po léku,potravě,menstruaci….Zkuste ho kojit v polospánku v tichém,klidném prostředí.