Bolest bradavek

Julie zeptal se před 4 roky

Dobrý den, posílala jsem sem dotaz již před 14 dny, dnes to zkouším znovu, tak třeba se mi tentokrát dostane odpovědi…
Mám doma 4týdenního chlapečka, narodil se s váhou 3630 g a měl novorozeneckou žloutenku. V porodnici jsem měla mléka úplné minimum, takže se naučil na umělou výživu podávanou stříkačkou přes prst. Když se mi mléko před 14 dny konečně alespoň trochu spustilo, nezvládal se přisát, jen dumlal. Díky tomu nám po příchodu z porodnice výrazně zhubl, až když nám lékařka půjčila váhu jsme zjistili, že prakticky nesaje.
To už se zlepšilo, ale teď mám z kojení bradavky absolutně zničené, bolavé a kvůli tomu mohu z prsu kojit jen tak každé 3. krmení, když se mezitím prsa trochu zahojí (jinak odsávám, což strašně trvá a ničí záda, nebo dokrmuji Nutrilonem, protože mléko se mi spouští dost náhodně). Při kojení mám pocit, jako by mě syn dásněmi „kousal“, když dosaje, mám bradavku zploštělou (vypadá úplně jinak, než když doodsaju odsávačkou, což nebolí) a bolavou i několik hodin po kojení – zejména při kontaktu s oblečením, ve sprše nebo pokud je mi zima.
Univerzální rada zkontrolovat přisátí je sice fajn, ale spíš by se hodilo vědět, jak přisátí napravit… I když zkouším přiložit několikrát znovu, tak je to pořád stejné, syn to jinak neumí a jen se u toho akorát začne vztekat a přestane se snažit, takže často raději vytrvám, ačkoli to bolí a vím, že to není správná technika. Různé polohy při kojení také nepomáhají, bolí všechny. Bohužel se kvůli tomu už snažím kojení vyhýbat, spíš raději odsávám, kojení možná předčasně ukončuji a určitě na syna přenáším neklid.
Jsou ještě nějaké další možnosti, jak sání upravit? A není na to už pozdě? Nerada bych kojení vzdala, zvlášť když nějaké mléko mám, tak mě mrzí, že syn přichází o ty psychicky pozitivní okamžiky (a o praktičnosti kojení oproti neustálému odsávání, přípravě a upatlanému podávání ani nemluvě), nicméně náš nynější způsob má k přirozenému a příjemnému intimnímu zážitku dost daleko…
Děkuji předem za odpověď a zdravím.

1 Odpovědi
Laktační liga Personál odpověděl před 4 roky

Pokud máte po kojení bradavku zploštělou je chyba v technice kojení.Určitě by bylo dobré techniku si nechat zkontrolovat od laktační poradkyně(seznam na našich stránkách).Další důvod bolesti dle vašeho popisu může být syndrom bělavé bradavky,který je způsoben přechodně porušením krevního oběhu k bradavce ,který je způsobený stažením cév.Spouštěcím mechanismem je velmi často chlad. Bradavka je zpočátku bílá(světlejší),po povolení křeče modrofialová až červená a pálí.Bolest je velmi intenzivní, vystřelující do zadní části prsu a může trvat i hodiny po kojení.Často ženy mající sy.běl.bradavky udávají, že nesnesou tlak podprsenky na bradavku,ženy trpící na migrény nebo pocit studených rukou,nohou. Většině maminek pomohly teplé obklady. Dále užívání tablet vápníku,hořčíku,vitamínu B6 a ibuprofenu proti bolesti. Sy.běl.bradavky může být způsoben i mechanicky, sáním miminka což je ve vašem případě možné vzhledem k tvaru bradavky po kojení. Laktační poradkyně by se měla zaměřit i na související faktory jako je silný stisk miminka při rychlém let-down reflexu,krátká uzdička jazyka nebo odchylka patra v ústech dítěte.