bolest při i po kojení

Anonymní zeptal se před 6 roky

Dobrý den,

ráda bych Vás poprosila o radu ohledne kojení mého měsíc a půl ,,starého´´ 🙂 syna.

Od začátku (od porodnice) jsme měli problém s rozkojením…Myslím, že velkou zásluhu na tom měla novorozenecká žloutenka, díky které mi syn byl po několik dní pouze nošen po třech hodinách na kojení a vzápětí zas odnesen na svícení k sestrám…v porodnici jsme byli dohromady 12 dní.
Bylo to dost podobné, jako s dcerou, která tedy byla ještě díky předčasnému porodu (o měsíc) dlouho v inkubátoru a následně také na svícení…u té jsem se nerozkojila vůbec. Takže jsem měla strach, že se mi to nepovede ani se synem. Snažila jsem se, jak se dalo (kojící čaje, spousty vody, homeopatika…), ale i tak synovi nestačilo, co u mě za tu chviku vypil (měla jsem na to půl hodiny, než musel zpět a cca přes 10 minut u prsu prospal) a za půl hodiny se prý u sester zas hlásil o jídlo, což řešili tak, že mu dali buď cizí mateřské mléko nebo Hipp umělé mléko…Což když jsem se zpětně dozvěděla, začala jsem ještě odstříkávat a odnášet jim své mléko, aby ho dokrmovali mým….ani tak jsem se ale pořádně nerozkojila, mléka bylo málo a u dětského doktora na kontrole jsme zjistili, že pouze po kojení nepřibírá, ale naopak ubral….Tak nám bylo řečeno, ať dokrmujeme UM. Koupili jsme tedy Nutrilon a dokrmovala jsem po každém kojení. Po měsíci jsem se rozhodla, že takhle dál nechci fungovat a začla jsem přikládat každou hodinu po dva, tři dny a rozkojit se nám povedlo. Do teď plně kojím. ALE od začátku je to pro mě noční můra, vždy, když se vzbudí a má hlad. Vlastně nemusí mít ani hlad, ale vyžaduje prs v podstatě stále – při usínání, na uklidnění apod..Dudlík odmítá. Což by nebyl ani problém, kdyby mě to příšerně nebolelo….Měla jsem vpáčené bradavky, které jsem řešila kloboučky….ty jsem pak také radši odbourala, kvůli lepší tvorbě mléka. Bradavky mi syn už vytáhl, což bylo pokaždé dost bolestivé, ale jak jsem se postupně začala zbavovat této bolesti, nastala další. V pravém prsu se mi včera udělala zatvrdlina, kterou jsem se pokusila rozmasírovat v horké sprše, trochu se povedlo a bolest i tvrdost ustoupila (mám pravou ruku v ortéze, nemůžu s ní hýbat, takže si myslím, že špatně přikládám a tím to vše vzniká)….ale dnes mě začla pravá bradavka šíleně pálit při každém přiložení a trvá to i po kojení. Vždy u toho zesvětlá špička bradavky, to je ta bolest nejintenzivnější.

Mohli byste, moc prosím, poradit, co s tím? Nechci přestat s kojením, když už se nám to takhle podařilo a bylo to takové úsilí, ale kdyby to tak mělo pokračovat, tak to asi už nevydržím.

Předem moc děkuji za Váš čas a přeji krásný den.

S pozdravem
Jana