Bolest při kojení

Alena Brožová zeptal se před 4 roky

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, nyní mám 4 týdenní miminko. Ze začátku v porodnici byl problém s kojením, pak jsem se krásně rozkojila, prsa byla větší, mléko mi z nich i kapalo. Vždy když jsem začala kojit, mléko začalo kapat i z druhého prsu. Nyní asi 4 dny se mi prsa zase zmenšila, kojím asi po 3 hodinách, z jednoho prsu tak 90ml, z druhého 30. 
Problém, na který se chci zeptat je velká bolest bradavek (ty poslední 4 dny). Nejdřív mě začne bolet ta, ze které malá pije a během chvilky i ta druhá. Bolest je velmi ostrá a někdy se mi udělá i špatně. Po chvilce to přejde. Mažu bepanthenem, někdy dám obklad z řepíku. Je vše v pořádku? Prosím o radu.
 
Děkuji za odpověď.

1 Odpovědi
Laktační liga Personál odpověděl před 4 roky

Příčin bolesti může být celá řada např.kvasinková infekce ,bakteriální či virová infekce dvorce či ekzém.V těchto případech je nutné se obrátit na lékaře,aby problém řešili. Dalšími důvody může být křeč vývodu způsobená rychle protékajícím mlékem vývodem. I silný vypuzovací reflex může být bolestivý. Jeho intenzita naštěstí časem slábne.Mohlo by se jednat i o syndrom bělavé bradavky, který je způsoben přechodně porušením krevního oběhu k bradavce ,který je způsobený stažením cév.Spouštěcím mechanismem je velmi často chlad. Bradavka je zpočátku bílá(světlejší),po povolení křeče modrofialová až červená a pálí.Bolest je velmi intenzivní, vystřelující do zadní části prsu a může trvat i hodiny po kojení.Často ženy mající sy.běl.bradavky udávají, že nesnesou tlak podprsenky na bradavku,ženy trpící na migrény nebo pocit studených rukou,nohou. Většině maminek pomohly teplé obklady. Dále užívání1 tbl. vápníku,hořčíku,vitamín B6 4 dny- 3x denně 2 tbl a další dny 1x denně 1-2 tbl. a krátkodobé užívání ibuprofenu proti bolesti. Sy.běl.bradavky může být způsoben i mechanicky, sáním miminka.Techniku kojení si můžete nechat zkontrolovat laktační poradkyní(seznam je na našich stránkách).