bolest pri kojeni a odstaveni

Otázky a odpovědiKategorie dotazu: Ukončování kojeníbolest pri kojeni a odstaveni
RADKA zeptal se před 4 roky

Dobrý den, ráda bych se zeptala na několik dotazů a budu velmi ráda za jejich zodpovězení:

  1. Je mi 35 let a již rok kojí svého syna. Můj gynekolog mě nutí do ukončení kojení, že dle nových studií matky nad 35 let nemají kojit déle než rok kvůli zvýšení rizika rakoviny prsu. Máte také tyto informace?
  2. Již asi týden mě při kojení hodně bolí bradavky (konce bradavek mám tmavě fialové a úplné konečky jakoby bělavé). Zdá se mi, že syn mi také otiskává zuby na bradavky, tak nevím, zda mě kouše nebo může být problém i jinde?
  3. Kvůli bolesti při kojení přemýšlím o jeho ukončení. Můžete mi prosím poradit, jak nejlépe syna odstavit?

Moc Vám děkuji a budu vděčná za Vaši pomoc.
S pozdravem,
Soukupová

1 Odpovědi
Laktační liga Personál odpověděl před 4 roky

Kojení snižuje až o 2/3 výskyt rakoviny prsu, snižuje i výskyt rakoviny hrdla děložního, vaječníků, leukémie.Světový úřad pro výzkum rakoviny a Americký institut pro rakovinu uvedl 10 doporučení pro prevenci rakoviny a jedním z doporučení je: matky by měly kojit, děti by měly být kojené. Pokud se týká délky kojení, Světová zdravotnická organizace a jiné doporučují kojení do 2 let a déle.Záleží jen na matce a dítěti, jak dlouho budou chtít v kojení pokračovat. I po roce věku dítěte je stále mateřské mléko kvalitním zdrojem živin, obranných látek,nelze opomenout ani aspekty psychologické.Dle popisu bradavek by se mohlo jednat o syndrom bělavé bradavky.Pravděpodobně ho způsobuje váš syn tím jak vám bradavku stiskává zoubky.Pokud vás bude kousat vždy mu dejte prst mezi rty,prs mu seberte a snažte se zdůraznit,že se to nedělá. Odstavování je věc velmi individuální.Záleží na tom kolikrát denně kojíte. Začněte vynechávat to kojení, které jde nejsnáze,např. ráno. Večer místo kojení můžete dítěti zpívat, hladit ho, držet v náručí.Zkrátka poskytnout citovou náhradu za kojení.V tomto věku již nemusí dostávat umělou výživu,ale může pít kravské mléko.Denní příjem mléčných výrobků,až nebudete kojit by se měl pohybovat kolem 200-400ml.  S prsy nemusíte dělat nic. Pokud se objeví zatvrdliny a citlivost v obou prsech tak přikládejte studené obklady.Odstříkávat se doporučuje pouze do úlevy v případě bolesti nebo neustupujících zatvrdlin. Na zástavu laktace můžete užívat homeopatika nebo bylinky, které snižují tvorbu mléka.(Šalvěj, máta).