Dětská kolika

Tereza zeptal se před 4 roky

Dobrý den, mám doma měsíční miminko a zhruba od 2. týdne nás trápí pravidelný podvečerní až večerní pláč, který většinou trvá hodinu až dvě. Pláč je to celkem urputný, malá rudne, propíná se do luku a mezitím občas krátce (na pár minut) usne a pak zase začne křičet.
Zprvu jsem myslela, že to způsobuje železo, které jsem měla brát. Po jeho vysazení se nic nezměnilo. Nadýmavé jídlo nejím, malá jinak prospívá, hezky se nechá kojit. Zprvu jsem kojila z obou prsou, nyní kojím z jednoho, přijde mi, že dcera díky tomu přestala tolik hltat a pije klidněji. 
Zpočátku byl pláč i během dne a to po každém kojení. Poslední týden se malá naučila hezky říhat, ubylo blinkání (včera si poprvé neublinkla za celý den), díky čemuž pohodověji usíná, až na ten večer. Ten je stále stejný. 
Zatím používám kapičky BabyCalm, ale nepřijde mi, že by nějak pomáhali. Co jiného můžu malé podat, aby se pláč zmírnil? Masáže a nahřívání praktikujeme, přijde mi, že bez účinku. S manželem chováme, houpeme, ale když je mimčo v tom největším křiku, přijde mi, že nepůsobí nic. Jinak ji kojím ve zvýšené poloze a i postýlku má zvýšenou kvůli ublinkávání.
Četla jsem o možnosti podat probiotika (kapička BioGaia). Co si o tom myslíte? Existují i jiné varianty? Vím, že se mluví o tzv. tříměsíční kolice, ale nechci se smířit s tím, že musím jen trpělivě čekat a nechat své dítě trpět. Ráda bych mu nějak pomohla alespoň zmírnit bolesti.

1 Odpovědi
Laktační liga Personál odpověděl před 4 roky

Důvod neklidu může být kolika, která postihuje v prvních měsících života 15-40% dětí.Příčiny vzniku jsou nejasné.Někdy může koliku vyvolat i nadbytek kravského mléka ve stravě matky,zvláště pokud matka sama trpí nějakou atopií(ekzém, astma…)Na koliky se stále doporučuje,aby matka pila fenyklový či kmínový čaj,teplo na bříško dítěte,masáže bříška,položení dítěte holým bříškem na břicho maminky nebo tatínka,či nošení dítěte na předloktí. Váš problém,ale může souviset i s ublinkáváním miminka,kdy se může jednat o GER.Mléko ze žaludku se vrací zpět do jícnu,protože svěrač v dolní části není zcela funkční.Udává se, že až 50% dětí může GER mít.Děti jsou většinou neklidné,ukřičené,propínají se ……Dle příznaků jde zaměnit s kolikou.U většiny dětí se sám spontálně upraví, ale může přetrvávat i nekolik měsíců.Doporučení při GER jsou:zvýšená poloha,nošení dítěte v antirefluxní poloze-určitě ne v klubíčku. Musí mít natažené nožičky, nesmí se krčit, protože tlakem na žaludek by se mléko ze žaludku vracelo zpět. Poraďte se s lékařkou u užívání některého z přípravků,který by měl miminku ulevit od příznaků spojených s GER jako jsou ublinkávání, pálení žáhy,pachuť v pusince……