Domácí odtříkávání mléka pro nedonošené děti

Otázky a odpovědiKategorie dotazu: OdstříkáváníDomácí odtříkávání mléka pro nedonošené děti
Anonymní zeptal se před 5 roky

Dobrý den,
před 5 dny jsem porodila „přirozeně“ ve 24+6tt, ale museli mě po porodu čistit pod narkózou (placenta byla přirostlá). Malý je velmi nedonošený a váží pouhých 730g. Kvůli stavu malého, jsem doma a on na neonatologii, v nemocnici mi řekli je nyní zbytečné být s malým denně v nemocnici, proto za ním dojíždím 2-3x týdně. Po 2-3 dnech po porodu se mi začalo tvořit mléko, nyní jsem na cca 35 ml při jednom ostříkání (za celý den a noc odstříkám cca 150 – 200ml). Snažím se odstříkávat každé 3 – 5 hodin přes den, v noci odstříkávám jednou. Nevím, jestli je množství mléka a četnost odstříkávání dostatečné.
Dále bych se chtěla zeptat na manipulaci s mlékem a samotné odtříkávání mléka doma. V nemocnici mě poučili, ale přesto se bojím, abych malému nějak nechtěně ublížila třeba při kontaminaci mléka. Jsem prvorodička, tudíž nevím, co je běžné a co ne a jak je choulostivé mléko na manipulaci atd. Potřebovala bych poradit, na co si mám dávat pozor. Před každým odstříkáváním si myji ruce pouze mýdlem a vodou, odstřikovačku prý nemám vyvářet, stačí pouze vymývat pod tekoucí vodou nebo jemně jarovou vodou, pokud se mi bude zdát, že mám tučnější mléko. Mléko zamrazuji do lahviček, které mi dali na neonatologii. Lahvičky prý nemusím nijak ostříkávat dezinfekcí než do nich naliji další mléko. Lahvičky uchovávám v ledničce (čerstvé mléko, které převážím rovnou na neonatologii) a v mrazáku normálně s jídlem (nemáme 2 ledničky)… Prsa si omývám pouze vodou před odstříkáváním. Dále jsem se chtěla zeptat na samotné odsávání – jak poznám, kdy již mohu ukončit odsávání? (nejsem si jistá jestli odsaji vše, někdy se mi stane, že ke konci už kapají jen kapičky a ne při každém přisátí odstříkavačky, tak odstříkávání ukončuji nyní cca po 10 – 15 minutách). Prsa mě nyní jakoby pálí a před odstříkáváním mě píchají jakobych v nich měla jehličky, tato bolest je výraznější v pravém prsu v jednom místě, prsa mám teplá a někdy se mi stane, že mě po odstříkání bolý bradavky. Mohli byste mi, prosím, sdělit, jak se projevuje zánět a pokud, jej budu mít, jak mám postupovat při odstříkávání?
 
Omlouvám, se, že je můj dotaz tak rozsáhlý, ale jsem z celé situace nesvá a nevím, jak se dostat ke konkrétním informacím. Předem děkuji za odpověď!