dopegyt & kojení

Anonymní zeptal se před 6 roky

Dobrý den,
již před těhotenství jsem brala léky na tlak Prestarium neo. Po zjištění těhotenství jsme s panem doktorem změnili léky na dopegyt, který jsem brala v těhotenství z 1 večer.
Nyní máme téměř třítýdenní holčičku, zdravou, která se má k světu. Plně kojím a stále užívám dopegyt.
Všichni lékaři mi řekli, že dopegyt nejspíš nevadí, ale jistě mi to neřekl žádný. Znervozňuje mne příbalový leták léku, kde se doslova píše:
„4.6 Těhotenství a kojení
Strana 3 (celkem 6)
Přerušení léčby methyldopou při těhotenství není nutné u těch hypertenzívních žen, které již byly methyldopou v minulosti léčeny. Methyldopu lze však užívat pouze po pečlivém zvážení, zda prospěch z léčby převáží nad možnými riziky.
Methyldopa je vylučována do mateřského mléka, proto je třeba po dobu podávání přípravku kojícím ženám přerušit kojení.“.
Paní pediatrička mi doporučila, alespoń dodržovat nějaký odstup mezi užitím tablety a kojením. Ale nevím, kde zjistit, za jak dlouho jsou látky z léku v mléce. Dovoluji si opět citovat z příbalového letáku:
„5.2 Farmakokinetické vlastnosti
V případě perorálního podání se 25 % alfa-methyldopy dostává do krevního oběhu jako volná alfa-methyldopa. Významná část podstupuje ve střevní stěně tzv. „metabolismus prvního průtoku“. Maximální koncentrace je dosaženo během 2-3 hodin. Poločas eliminace z plazmy je 2 hodiny. I přes rychlou resorpci a krátký poločas přetrvává účinek přípravku po dobu 6-8 hodin, což lze vysvětlit transformací na účinné metabolity, resp. dosažením centrálního nervového systému. Přípravek je eliminován především ledvinami.“.
 
Kde mám prosím zjistit, nakolik je pro dcerku škodlivé, když pije mléko a já beru večer 1 tabletu dopegytu, možná, pokud se tlak neustálý, budu muset brát jednu ráno a jednu večer. Zda-li nakonec budu muset přestat kojit?
 
S velkým díkem
Katka