Kojení.cz

Kojení je právem dítěte i matky. Vážíme si každé maminky.

Dotaz na správné množství mléka

Otázky a odpovědiKategorie dotazu: Problémy při kojeníDotaz na správné množství mléka
Hana Orlíková zeptal se před 3 roky

Dobrý den,
měla bych dotaz k prospívání dcery (10 týdnů, cca 4900 g; nar. 38tt 2670 g). Piju na podporu čaj pro kojící (nepravidelně).
Při kojení vypije cca 80-100 g (celkem z obou prsou), kojíme co 3-4 hod., v noci co 4-5 hod.
1x denně před spaním dáváme Nutrilon 120-150 ml (nemám v tuto dobu již tolik mléka v prsou) – z lahvičky. 
Je 80 g-100 g během kojení dostatečná dávka nebo je potřeba i během dne dávat z lahvičky? Doma mám elektrickou odsávačku mléka, nicméně ani ta už z prsou nic neodsaje. 
Děkuji za odpověď.

1 Odpovědi
Laktační liga Personál odpověděl před 3 roky

Dostatečné množství mléka pro dítě je takové pokud na něm prospívá, je spokojené a má dostatek počůraných plen. Pokud kojíte v intervalu 3-5 hod, není pravděpodobné, že by dcera byla hladová a byl v kojení nějaký problém. Nepíšete z jakého důvodu kojení vážíte, v tomto věku to již není třeba. Pokud máte strach z nedostatku mléka, dceru častěji nakojte – častějším kojením a odstříkáváním si laktaci navýšíte. Na množství odstříkaného mléka nezáleží. Důležitý je častější stimul prsů. Měla by se vám tím navýšit laktace a neměl by již být třeba večerní dokrm. Pokud přece jen dokrm budete chtít nebo muset podávat, doporučujeme nepodávat dokrm z lahvičky, ale nějakým alternativním způsobem(hrneček, lžička, stříkačka…)