dotazyy

Klára zeptal se před 5 roky

Dobrý den, mých dotazů je více, tak snad nevadí, že píši zcela nový dotaz. Mám 6,5měsíce starou dcerku, plně kojenou, dudlík ani lahvičku jsme nikdy nepoužili. Krásně prospívá, má 10,5kg a 70cm. Dotaz číslo 1. Názory mých lékařů i výživ. poradkyně se zcela liší. Jeden říká plně kojit dokud to miminku stačí, druhý zase, že mám již zavádět příkrmy. A tak jsem zmatená. Dávám občas cca 1-2x týdně vařenou mrkev zhruba jednu pol. lžíci, občas max. 1x týdně šťávu z melounu- také cca 1 pol. lžíci, aby se s tím alespoň trochu seznámila. Problém s tím nemá, snědla by nejraději vše. Nerada bych ale udělala chybu, proto jsem se rozhodla napsat zde Vám, abych věděla, zdali to dělám správně či naopak špatně, a jak to tedy případně napravit. Jak bych vlastně poznala, že malé chybí nějaké vitaminy atp. ? Dotaz číslo 2 Malá byla nachlazena, po každém zakuckání jsem měla dát heřm. čaj. Dávala jsem z lžíce. Přemýšlela jsem, jestli může kojení narušit i takové to pítko, má tvrdý sosáček a v něm 3 dírečky. Jelikož je zevnitř sosáčku silikon aby se to nevylilo, dítě musí řádně sát. Malé jsem to jen zkusila (1x na 3min) dát a na cuckání si přišla sama. Může to, či nám to v kojení udělá paseku? A dávat či nedávat čajíky i mimo nemoc? Dotaz číslo 3 Emma má období, kdy by prso chtěla pořád, krásně se přisaje, pije a usne. Z toho to vystřídá cca na týden v měsíci období, kdy se přisát nechce a vzteká se. Až je naprosto unavená, přisaje se a usne. Jak v takových situacích mám postupovat ? V noci vždy pije krásně, bez vzteku. Vždy to nastane podle mého, když začnou zlobit zoubky, či je čerstvě naočkovaná. Nechci, aby trpěla hladem či žízní, aby si prso spojila se vztekem ba abychom dokonce přestaly kojit. Ráda bych kojila co nejdéle, nejlépe do samovolného odstavu,  i vzhledem k tomu mám v hlavě zmatek, jak začít přikrmovat a podávat čaje abych o kojení nepřišla.  Obrovsky moc děkuji za Váš čas a následnou odpověď. S pozdravem Klára a Emma

1 Odpovědi
Laktační liga Personál odpověděl před 5 roky

Výlučné kojení se doporučuje až do 6 měsíce věku dítěte. Příkrm se zavádí od ukončeného 6 měsíce. Do 6 ti měsíců MM stačí pokrývat růstové potřeby dítěte.Pak již je nutné příkrm zavádět.Tekutiny u kojených dětí podáváme až v 10 měsíci, protože MM obsahuje dostatek vody až 85%.Pokud jiné tekutiny budete zavádět,můžete použít hrneček s pítkem.Váše dcera pravděpodobně kojení může bojkotovat.Nejčastější příčiny bojkotu můžou být:málo nebo naopak hodně mléka, silný vypuzovací reflex,omezované kojení,rušivé momenty při kojení(hluk,rádio,televize,deodorant),nemoc dítěte,příliš podnětů z nabitého denního programu,změna chuti mléka po léku,potravě,menstruaci….
Zkuste malou kojit v klidném prostředí.Buďte v neustálém kontaktu s dítětem kůže na kůži.Prsy před kojením připravte nahřátím,promasírováním(v případě zhoršeného toku MM).Zkuste kojit hlavně v noci,kdy je dítě více ochotné pít než v bdělém stavu.