imunitní okno

Otázky a odpovědiimunitní okno
Anonymní zeptal se před 6 roky

Dobrý den, synovi je už něco málo přes 8 měsícků a já jej stále výlučně kojím. Schytala jsem za to kritiku od pediatra, prý jsme prošvihli „imunitní okno“, zejména lepek prý už měl být zaveden do sedmého měsíce. Já osobně si myslím, že je to nějaká propaganda ze strany výrobců dětské výživy. Vždyť i dříve se říkalo, že umělé mléko je lepší, než mateřské. Kolostrum bylo skoro jed. Mohu Vás poprosit o Váš názor? Ráda bych s kojením (výlučným) pokračovala dokud mě syn nechá. Zatím mám pocit, že mu vyhovuje, je zdravý, přibírá a nijak se po jiném jídle moc nedívá….  Děkuji mnohokrát. Markéta P.

1 Odpovědi
Laktační liga Personál odpověděl před 6 roky

Váš pediatr měl pravdu.Mateřské mléko poskytuje dítěti všechny živiny,které potřebuje prvních 6 měsíců.Mezi 6-12 měsícem se snižují zásoby železa a zinku,které dítě má od narození.Proto by děti měly dostávat stravu bohatou na tyto prvky.Takže i pokud dítě prospívá je třeba s příkrmy začít, aby mělo dostatečný přísun železa,vitamínů atd.
Rovněž jsou kojenci ve věku přibližně šesti měsíců vývojově připraveni na příjem jiných potravin.Jedná se o tzv.senzitivní periodu pro zavádění příkrmu,aby si dítě postupně zvykalo na nové potraviny.Když se tato senzitivní perioda promešká, může pak mít dítě problém zvyknout si přijímat něco jiného než mateřské mléko.