jak-ukoncit-kojeni

Lenka zeptal se před 4 roky

Dobrý den, chci se zeptat, jak ukončit kojení roční dcery. Ještě asi před měsícem jsem kojila 10 x až 12 x za noc. Během měsíce se mi to podařilo zredukovat na cca 4 až 5x za noc. Bohužel dcera onemocněla a kojení vyžadovala opět více. Minulý týden jsem měla soud s otcem dítěte. Pozaduje, ab dcera u něj přespával. Soudkyně nařídila, že do tří měsíců musím dceru odstavit, aby dcera u otce mohla přespávat. Mně se ale dceru odstavit nedaří, psychicky to nezvládám ani já ani dcera. Kdyby záleželo na mně, dal bych dceru v noci kojila. Moje otázka tedy zní: Má soud právo vyžadovat po mně ukončení kojení proti vůle me a vůli dceři? Myslela jsem, že žijeme v demokratické zemi a právo kojit a být kojen by zde mělo být respektováno.
 
Velice děkuji za odpověď

1 Odpovědi
Laktační liga Personál odpověděl před 4 roky

Kojení je právem matky a zejména právem  dítěte (Charta práv dítěte, 1991, čl.24).
V ideálním světě by každé dítě bylo kojeno tak dlouho, jak chce. Světová zdravotnická organizace (2002) i Globální strategie výživy kojenců a malých dětí doporučuje kojit 2 roky i déle (2003). Tato doporučení přijala i ČR a podložila je právně vypracovaným Metodickým pokynem pro kojení. Podpora kojení je v souladu s akčním plánem EU, který klade důraz na ochranu a podporu kojení  s cílem zlepšit někdy nelehkou úlohu kojících žen. Jedním z bodů je i ochrana práv kojící matek a jejich dětí.Ukončení kojení záleží na matce a dítěti. Každé dítě je jinak zralé a platí zásada, že při ukončování kojení by se měl brát ohled právě na dítě. Odstavování by tedy mělo být přirozené, což  znamená, že dítě samo přestane kojení vyžadovat. Ve společnostech (skandinávské země), kde je dlouhodobé kojení podle potřeb dítěte normou, se děti obvykle přestanou chtít kojit mezi 3. a 4. rokem. Americká pediatrická akademie praktických lékařů dokonce stanovila, že dítě by mělo být kojeno minimálně 2 roky s horní hranicí 7 roků, s čímž se ztotožňují i etologové. V zájmu nezletilého dítěte je tedy pokračování v kojení. Náhle ukončení kojení je pro dítě traumatizujícím zážitkem stejně jako pro matku, (problémy s prsy, náhlý pokles hormonů).V dokonalém světě by všechny matky byly v kojení podporovány  vládou, zdravotníky, partnery,  společností   a obecným kulturním povědomím o významu kojení pro matku, dítě, rodinu, společnost. Toto kulturní povědomí se však v ČR zcela vytratilo.Je  smutné, že matka v 21. století, kdy WHO  i naše  vláda spolu  s Ministerstvem zdravotnictví  v aktualizaci Zdraví 21,   má podporu kojení jako jeden z hlavních cílů k ozdravení populace, musí obhajovat kojení svého dítěte. Kojení podporuje  jedinečný vztah mezi matkou a dítětem a přináší četné výhody zdravotní  matce i dítěti.Proto i ČR by měla i v praxi dodržovat všechna ustanovení a  právo dítěte i matky na kojení chránit.
Podívejte se na naše stránky,kde se tomuto tématu věnujeme a jsou tam odkazy na organizace,na které je možnost se obrátit.